Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

 • مبل و تختخواب خودتو در مبل ها بفروش
 • فروشگاه اینترنتی مبل ها
 • خرید اینترنتی و ارسال انواع مبل و تخت خواب سراسر ایران
 • تخت خواب فلزی
 • خرید مبل تختخوابشو

 • مبل و تختخواب خودتو در مبل ها بفروش
 • سایت خرید مبل تختخوابشو مبل ها
 • زندگی راحت با سایت مبل ها
 • فروشگاه اینترنتی مبل و تخت خواب
 • تولید و توزیع انواع مبل و تخت خواب سراسر کشور
 • تضمین مطابقت محصول و بیمه سلامت در حمل
 • نظرات مشتریان پس از دریافت کالا
 • خرید سرویس ناهار خوری
 • خرید مبل و کاناپه
 • خرید مبل و کاناپه
 • خرید مبل تختخوابشو
 • مبل سلطنتی و استیل
 • مبل ال
 • تخت خواب
 • خرید انواع سرویس خواب
 • خرید سرویس خواب طرح موج کد 3818
 • مبل تختخوابشو مدل سارا

*** سامانه نشر اگهی ساباتاج***
اگهی همسریابی هددبر :
کسی میل زندگی با من داره به این ای دی mynatilos در تلگرام و انیستاگرام میتونه پیام بده
پروفایل همسریابیبرای مشاهده پروفایل کاربر در هددبر اینجا (.کلیک کنید)
*** ***

ارگونومي صندلي و مبلمان

نوشته شده توسط : مبل ها

ارگونومي صندلي و مبلمان

با توجه به اينکه صندلي و مبلمان يکي از اساسي ترين وسايل مورد استفاده روزمره اند، بررسي ويژگي هاي ارگونوميک يک صندلي مناسب ضروري است تا با کمک آن بتوان بهترين و کم عارضه ترين صندلي يا مبلمان را براي محيط کارو زندگي خود انتخاب نمود؛ چرا که عوارض بسياري مانند دردهاي ستون مهره ها، گردن، شانه ها، بازوها و حتي خواب رفتگي عضلات و… در صورت استفاده از صندلي نامناسب به وجود مي آيند.

بسته به اينکه در چه مکاني و براي انجام چه کاري از صندلي استفاده مي شود خصوصيات مناسب براي آن نيز تغيير مي کند. چنان که صندلي اي که براي يک کار دقيق (مثلاً در يک کارخانه براي انجام لحيم کاري قطعات الکتريکي) مناسب است، براي کاري (مانند صرف غذا در منزل) که نياز به دقت بالايي ندارد مناسب نمي باشد.
اما به طور کل و بدون در نظر گرفتن کاربرد خاص يک صندلي (که حالت هاي زيادي مي تواند داشته باشد)، صندلي مناسب داراي ويژگي هايي است که در زير آنها را مرور مي کنيم:

پشتي مناسب:
از آنجا که هنگام نشستن فشار جانبي زيادي برستون مهره ها وارد مي شود، بايد با استفاده از يک صندلي با پشتي مناسب اين فشار را کاهش داد. پشتي صندلي هرگز نبايد کاملاً صاف و به صورت 90 درجه به کفي آن متصل شده باشد، بلکه بايد با کفي زاويه اي مناسب بسازد. در اين مورد بهترين زاويه براي انجام کارهاي روزمره 105-115 درجه است، يعني زماني که روي صندلي مي نشينيد با زاويه کمي به طرف عقب متمايل باشيد.

نکته ديگر وجود قوس مناسب بر روي پشتي است.اين قوس بايد حدوداً 10 تا 15 سانتي متر از کفي صندلي فاصله داشته و انحناي ستون مهره ها را به طور کامل پوشش دهد. اگر پشتي صندلي فاقد اين خصوصيت باشد باعث ايجاد دردهاي عضلاني و يا فشار بيش از حد بر روي مهره هاي کمري مي شود.

کفي مناسب:
کفي صندلي بايد از جنسي نرم بوده و داراي حداقل 2 سانتي متر اسفنج، فوم و يا مواد تزريقي باشد تا درهنگام نشستن حدود 5/1 سانتي متر فرورفته و وزن بدن به راحتي بر روي آن پخش شود. چرا که در غير اين صورت درد در ناحيه لگن و کمر، همچنين احساس خواب رفتگي اندام تحتاني به علت تنگ شدن عروق خوني، شما را آزار خواهد داد.

قسمت جلوي کفي نيز بايد اندکي به طرف بالا متمايل باشد تا در هنگام نشستن بر روي آن، صندلي کاملاً شما را در بر بگيرد و شما احساس نکنيد که به طرف جلو سُر مي خوريد. بهتر است لبه صندلي که زير زانوان قرار مي گيرد، فرم يا جنس نرمي داشته باشد تا پس از مدتي در آن ناحيه احساس ناراحتي نکنيد. همچنين پهناي سطح نشستن گاه بايد به اندازه اي باشد که بخشي از بدن از آن بيرون نزند.

طول قسمت کفي که اندام تحتاني بر روي آن قرار مي گيرند نبايد آنقدر زياد باشد که شما مجبور باشيد براي رسيدن به پشتي و تکيه دادن به آن بيش از حد عقب برويد چون در اين حالت علاوه بر احساس بي تعادلي، ساق پاي شما به جاي زير زانوانتان روي لبه کفي قرار گرفته، پا و کمر شما دچار درد مي شود.

ارتفاع مناسب:
بهترين حالت براي يک صندلي آن است که اندازه و زاويه تمامي قسمت هاي آن مانند، پشتي، دسته، کفي،ارتفاع از زمين و… براي افراد مختلف و مطابق فعاليت آنها قابل تنظيم باشد؛ اما از اين نوع صندلي ها بيشتر براي انجام کارهاي اداري استفاده مي شود تا در منازل.

ارتفاع مناسب براي يک صندلي غير قابل تنظيم آن حدي است که به هنگام نشستن بر روي آن کف پاها به طور کامل بر روي زمين قرار بگيرد و به هيچ عنوان پاها از صندلي آويزان نمانند چون در اين وضعيت، باز هم حالت بي تعادلي به شما دست داده و احساس خواب رفتگي و يا درد در ناحيه پا بروز مي کند. دقت کنيد که اگر ارتفاع يک صندلي از حالت عادي بيشتر بود (مانند صندلي هاي پيشخوان آشپزخانه) مي بايستي جايي براي قرار دادن پا در ارتفاع مناسب براي آن درنظر گرفته شده باشد.

معمولاً صندلي ها و يا مبل هاي راحتي ارتفاع کمتري داشته و به حالت لميده نزديکتر اند.

دسته مناسب:
ارتفاع دسته صندلي يا مبل نبايد به قدري بلند يا کوتاه باشد که براي تکيه دادن آرنج ويا ساعد خود به آن مجبور باشيد دست خود را بيش از اندازه بالا يا پايين ببريد چون دراين صورت نواحي کتف، شانه ها و گردن شما دچار درد مي شوند. معمولاً صندلي و يا مبل هاي راحتي به دليل عدم استفاده دراز مدت از آن ها فاقد دسته و تکيه گاه آرنج مي باشند.

جنس رويه مناسب:
جنس رويه صندلي بايد به صورتي باشد که جاذب رطوبت بوده و باعث تعريق زياد بدن در محل هايي که با صندلي در تماس است، نشود و در واقع صندلي بتواند تنفس کند. اين جنس نبايد به گونه اي باشد که در هنگام نشستن آسايش دمايي شما را بر هم زند. همچنين براي رعايت بهداشت، بهتر است صندلي هايي که در آشپزخانه و يا مکان هاي بهداشتي استفاده مي شوند داراي قابليت تعويض و يا شستشوي رويه باشند.

چند نکته کاربردي ديگر:
– اگر صندلي مورد استفاده شما داراي چرخ است، دقت کنيد که چرخ هاي آن روان بوده و حتماً داراي ترمز باشد. حرکت هاي بي جا و يا عدم روان بودن چرخ ها مي تواند فشارهاي عصبي ناآگاهانه اي درشما به وجود آورد.

– صندلي اتاق کودک بايد به گونه اي باشد که داراي لبه هاي تيز و خشن نبوده و تا جاي ممکن سبک و مقاوم باشد تا در صورت واژگون شدن به کودک آسيبي نرساند؛ قابليت شستشو نيز يکي ديگر از ويژگي هاي صندلي مناسب براي کودکان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *