چوب راش - درخت راش


فروش ویژه مبل ها
مبلمان منزل


چوب راش – درخت راش

 چوب راش – درخت راش

چوب راش – درخت راش

راش درختي است که در جنگلهاي ايران موجود مي‌باشد، چوب آن براي ساختمان منازل روستايي استعمال مي‌شود. در جنگلهاي مرطوب آستارا، ديلمان ، کلارستان ، نور ، کجور ديده مي‌شود. درخت راش از تيره فاقاسيا و از جنس فاقوس مي‌باشد يک گونه آن فاقوس سيلواتيکا در جنگلهاي کرانه درياي مازندران نام برده شده‌است، اين درخت را در گيلان، رامسر و برخي ديگر از شهرهاي شمالي ايران قزل آغاج مي‌خوانند.

درخت راش در جلگه تقريباً ناياب ولي در بلندي‌هاي کوهستانها فراوان مي‌باشد. در گيلان و مازندران در ارتفاع بيش از دو هزار متر از سطح دريا جنگلهاي خالص آن يافت مي‌شود. راش درختي است سايه پسند و از اين رو داراي شاخ و برگ فراوان مي‌باشد. نهال جوان آن از سرماي شديد زود آسيب مي‌بيند و بويژه سرماي بهاره برگهاي آن را نابود مي‌سازد، گرماي زياد نيز براي آن زيانبخش است . در نقاط سرد خوب رشد نمي‌کند ولي در جاهاي گرم تا اندازه‌اي بهتر جست مي‌دهد. درخت راش داراي ريشه‌هاي سطحي است و براي جنگلهاي خاکهاي کم ضخامت و آهکي مناسب مي‌باشد. در جنگلهاي انبوه از شصت تا هشتاد سالگي ولي در فضاي باز بار مي‌دهد. در خاکهاي خوب هر ? يا ? سال يکبار و در آب و هواي ناسازگار هر  سال يکبار ميوه فراوان مي‌دهد. ميوه اش روغن دارد. ارتفاع آن خيلي زياد مي‌شود و به متر و قطرش به يک متر و نيم مي‌رسد. عمر آن سال مي‌باشد. چوب آن براي ساختن در و پنجره وتراورس راه آهن و ميز و صندلي و مبل و صندوق و غيره بکار مي‌رود و مصرف آن بيش از ديگر چوبها است . از سلولز آن پارچه‌هاي ابريشمي لطيف و خوب تهيه مي‌شود . زغال و هيزم آن نيز مرغوب است .

 
چوب راش:
نام علمي اين چوب Fagus orientalis نام فارسي و بومي راش و مرس و نام انگليسي آن Beech است. از خواص ظاهري چوب راش درون نامشخص و به رنگ کرم مايل به قرمز است. دواير ساليانه فشرده و در نتيجه در مقاطع طولي داراي خطوط کم و بيش مشخص ناشي از آن است. از بارزترين خصوصيات شايد بتوان به پره هاي چوبي در مقاطع طولي اشاره کرده که در مقطع شعاعي به پرمگس و در مقطع مماسي به دوک معروفند و اين پره ها به صورت لکه هاي قرمز ديده ميشود. چه بسا گاهي اين پرمگس هاي زيبا عيب محصوب ميشوند چرا که به عقيده نجاران اين بخشهاي چوب پس از رنگ کاري سياه ميشوند. گونه راش چوبي نيمه سنگين و داراي بافتي همگن و تقريبا مقاوم در برابر حشرات و قارچهاست. گرده بينه هاي درجه 1 و 2 راش در ايران بيشتر به مصرف کارخانجات روکش و تخته لايه مي رسد و گرده بينه هاي درجه 3 پس از تبديل به الوار به بازار تهران (پل چوبي) روانه مي شوند. بنا به اطلاعات بازار ميزان تفاوت قيمت آن در 6 ماهه نخست در بازار تهران بوده است. به دليل بافت همگن و درجه سختي مناسب اين چوب بيشترين تقاضا را براي خريد به منظور تهيه مبل در بازار دارد. همچنين به دليل قابليت آغشتگي با انواع محلولهاي حفاظتي بيشترين گونه مصرفي در کارخانه هاي اشباع است. البته اخيرا گونه هاي خارجي راش از طريق آذربايجان وارد ايران شده است که بنا به ادعاي مبل سازان و فرشندگان چوب کيفيت چوب راش ايراني را ندارد ولي به دليل ابعاد و رطوبت مناسب تخته ها ميزان ضايعات کمتري، در امر فرآيند توليد دارد.
بدون نظر

ثبت نظر

منتظر پاسخ هستم 
توضیحات

ارسال سراسر کشور

Copyright (C) 2012-2018 moblha.com All rights reserved

کلیه محصولات مبل ها با امکان ارسال به تمامی نقاط کشور

هرگونه کپی برداری از محتوای سایت مبل ها ممنوع می باشد
توجه : حق تولید و توزیع و انتشار بسیاری از اثار ما همانند تختخواب های سه طبقه پابلند و پاکوتاه و دیگر اثار مندرج برای این شرکت بنام سید علی حسینی ثبت و محفوظ میباشد
و با توجه به سند رسمی در ثبت اختراعات و املاک کشور در جهت حقوق مالکیت معنوی و هرگونه نشر و تولید و تبلیغ توسط اشخاص سودجو پیگرد قانونی دارد