چگونه ميتوان روكش مبل (مبلهاي پارچه اي) را تميز كرد؟


فروش ویژه مبل ها
مبلمان منزل


چگونه میتوان روکش مبل (مبلهای پارچه ای) را تمیز کرد؟

    moblha
چگونه میتوان روکش مبل (مبلهای پارچه ای) را تمیز کرد؟

چگونه میتوان روکش مبل (مبلهای پارچه ای) را تمیز کرد؟
انواع اسفنجها را نام برده و توضیح مختصری در مورد آنها ذکر نمائید؟
انواع اسفنجها
عبارتند از: ۱) فوم ۲) اسفنج معمولی

بهترین نوع اسفنج یورتان نام دارد که از نظر وزن به مراتب سنگین تر از دیگر اسفنج ها می باشد. اسفنجهای معمولی از نظر وزن سبکترند حتی اگر از نظر حجمی چند برابر اسفنج یورتان باشند. فوم ها نیز خود به دو دسته تقسیم می گردند: فوم های سرد و فوم های گرم و توضیح اینکه فوم ها فشرده تر و سنگین تر از اسفنجها می باشند.

 

برای مواد داخل تشک مبل های دو تشکه ، استفاده از الیاف بهتر است یا فوم؟
به لحاظ نمای ظاهری مبلمان کار شده با فوم زیباتر و شکیل تر هستند و در تشک مبلمان استیل از فوم استفاده مینمایند، اما برای مبلمان راحتی، بهتر است از الیاف ها استفاده نمود چراکه راحت تر می باشند و نیز از جمله مزایای مبلمان راحتی کار شده با الیاف این است که با توجه به انعطاف پذیری الیاف ها می توان براحتی و با چند ضربه دست از کناره های تشک، باعث تغییر شکل تشک شد.

 

آیا با چند بار شستشوی مبل با شامپو من ، حالت و کیفیت پارچه رومبلی تغییر می کند؟
اگر شستشوی مبلمان با شامپو من بصورت دائم، پیوسته و البته غیر اصولی باشد پارچه کیفیت خود را از دست خواهد داد.

 

درباره محصولات سندبلاست شده توضیح دهید.
محصولات سندبلاست شده که به تازگی وارد صنعت مبلمان شده است به شرح زیر ساخته و پرداخته می شوند:
پس از اتمام نجاری کارهای خام را بوسیله شن ، شن شور مینمایند و با این کار شیارهای چوب نمایان میشود و در نتیجه پس از رنگ شدن محصولات سندلاست شده هرگز بروی آنها خش نمی افتد.

 

واردات چوب از کدام کشورها صورت میگیرد و بهتربن چوب از کدام کشور وارد میشود؟
عمده واردات چوب ایران از کشورهای آسیای میانه صورت میگیرد. روسیه، گرجستان و ارمنستان در این بین بیشترین سهم را در صادرات چوب به ایران به خود اختصاص داده اند. با کیفیت ترین چوبهای وارداتی به ایران، مربوطه به کشور روسیه و بنامهای نراد، نوئل و انواع کاجها میباشند. البته با کیفیت ترین چوب راش می باشد که در این بین چوب راش ایران در دنیا از شهرت و مقبولیت بسزائی برخوردار است.

 

برای براق نمودن برنزهای بکار رفته در مبل چه باید کرد؟
با استفاده از پارچه یا ابر آغشته به بنزین و یا پارچه یا ابر آغشته به شاپان قادر خواهید بود که برنزهای مبلمان خود را براق نمائید.
آیا این امکان وجود دارد که از روکش پلاستیکی بجای لباس مبل استفاده نمود؟
روکش های پلاستیکی در نواحی مرطوب باعث تعریق مبل و خراب شدن چوب و پارچه رومبلی می گردد.
از بین بردن شکافها و ترکهای محل اتصال مصنوعات چوب روسی
با توجه به تنوع مصنوعات چوبی که در ایران با چوب روس عرضه می شوند و البته از محبوبیت لازم در بین مردم نیز برخوردار است، برآن شدیم تا به پاره ای از ابهامات موجود در مورد اینگونه مصنوعات چوبی پاسخ دهیم و این باب را با پاسخ به سئوالی که از جانب تعدادی از هموطنان عزیزمان در وب سایت فارست مبل مطرح شده است آغاز می نمائیم؛ سئوال مطرح شده در خصوص ترکهای ایجاد شده در محل اتصالات اینگونه مصنوعات می باشد.

در ابتدا باید به این نکته توجه شود که ایجاد شکافهای سطحی، خصوصا در محل اتصال مصنوعات چوبی ساخته شده از چوب روس یک امر طبیعی و به دلیل تغییر درجه دمای محیط می باشد، چرا که طبق اصل انبساط و انقباض مواد، چوبها هم در محیط های سرد و گرم دچار تغییر اندازه می شوند، که البته این انبساط و انقباض در چوبهای روس شدیدتر بوده و در نتیجه معمولا در محل اتصال اینگونه مصنوعات چوبی ترکهای سطحی و بندرت شکافهای عمیقی ایجاد می گردد. حال با ذکر این مقدمه میتوانید از روش های زیر برای تعمیر مصنوعات چوبی خود استفاده نمائید:

حالت اول: اگر میزان شکاف به حدی باشد که وسیله مورد نظر تراز خود را از دست بدهد نیاز به تعمیر اساسی داشته و می بایست وسیله چوبی از محل اتصال موردنظر باز شده و پس از قرار دادن مقداری چست چوب در بین اتصال، آنرا با پیچ دستی بسته و به مدت یک ساعت در محلی که فشار یا تکانی به آن وارد نشود نگهداری نمائید.

حالت دوم: اگر شکاف ایجاد شده چندان محسوس نباشد، می توان از آن چشم پوشی نمود، چراکه این مورد کاملا طبیعی است؛ حال در صورت تمایل شما به رفع این شکافها، می بایست اقدامات زیر را با دقت دنبال نمائید:
۱) ابتدا مقداری مل (خاک بتونه)، سیریش و پودر زرد رنگی بنام گل ماشین بمقدار خیلی کم (که در صنعت چوب کاربرد دارد) را با آب مخلوط نموده تا ماده خمیر گونه ای که تقریبا به رنگ چوب روس خودرنگ می باشد، بدست آید.
۲) در این لحظه بوسیله خمیر حاصله، شکاف های مورد نظر را پر نمائید.
۳) در مرحله آخر برای همرنگ شدن رنگ تعمیر شده با چوب روس از اسپری کیلر فوری استفاده نمائید. برای این کار بعد از خشک شدن سطح بتونه شده، مقدار از اسپری را بروی سطح خشکی پاشیده و بوسیله قلموی ریز بروی بتونه بکشید. البته در اکثر موارد نیازی به استفاده از اسپری کیلر نیست زیرا خمیر بدست آمده تقریبا همرنگ چوب روس می باشد.

با مبلمان قدیمی چه کنیم؟ آنها را دور بریزیم یا بازسازی نماییم؟

ممکن است در زیر زمین یا گوشه کنار منزلتان چند قطعه مبلمان رنگ و رو رفته پیدا شود. در اینگونه موارد باید ابتدا بررسی کنید آیا ارزش بازسازی دارند یا نه و اگر ارزش بازسازی داشتند باید ببینید از بین دو گزینه زیر کدامیک مناسب تر ست: ترمیم پرداخت موجود بر روی آنها، یا زدودن کامل پرداخت قدیمی و پرداخت مجدد آن.

ترمیم کنیم یا از خیرش بگذریم؟ در بیشتر موارد، آنچه باعث دلزگی افراد میشود پرداخت نامطلوب مبلمان نیست، بلکه عیوب ساختاری پیشرفته در آن است از جمله: روکش ورآمده یا کنده شده، اتصالات ضعیف، قطعات شکسته و غیره. در اینگونه موارد پرداخت مجدد مبلمان شاید ارزش وقت و زحمت لازم را نداشته باشد. درست است که زدودن و پرداخت مجدد قطعات مبلمان یکی از بهترین راهکارها برای تعمیر و بازسازی مبلمان قدیمی است ولی باید دانست که زدودن لایه های قدیمی رنگ و پرداخت، کار پر دردسر و قت گیری است. از این رو پیش از آنکه کار را به طور جدی آغاز نمایید نخست بخش کوچکی را بزدایید تا از زیبایی چوب زیرین اطمینان حاصل شود؛ سپس با پارچه ای، بخش رنگ زدایی شده را با آب یا حلال های معدنی، تر کنید تا رنگ و بافت اصلی چوب کاملا مشخص شود. تمام رنگ ها و پرداخت ها را می توان زدود، برخی را به آسانی و برخی دیگر را به دشواری. مراقب پرداخت های ضخیم، شفاف و پلاستیکی شکل باشید که معمولا بر بروی سطوح میز پیشخوانها استفاده می شود. اینگونه پرداخت ها در مقابل اکثر حلال های شیمیایی مقاومت نشان می دهند و زدودن آنها با سمباده ممکن است باعث آسیب به زیر ساخت مبلمان شود. رنگهای شیری که از جمله بادوام ترین و قدیمی ترین پرداخت ها می باشند نیز در مقابل برخی زداینده های رنگ مقاوم اند، از این رو بهتر است برای اینگونه پرداخت ها از قلیاب و یا زداینده های مخصوص رنگ های شیری استفاده کنیم. نکته ی مهم این است که “آیا این زحمت ارزشش را دارد؟”

چه مواقعی اقدام به بازسازی پرداخت کنیم؟

بسیاری از قطعات مبلمان و کابینت آشپزخانه دارای پرداختهای شفافی بر روی لایه ای از رنگ هستند. اگر پرداخت کامل بوده و پوسته نشده و در هیچ کجای مبلمان نمی توان ناحیه ی بزرگی یافت که پرداخت آن از بین رفته باشد، میتوان فرآیند بازسازی را به آسانی انجام داد. فرآیند بازسازی ممکن است شامل عملیات متعددی باشد از جمله: پاک کردن، زدودن لکه های سفید، هموار کردن خراش های سطحی، ترمیم خراش ها و خش های عمیق، پرکردن سوراخها و صدمات احتمالی، و اعمال یک دست پرداخت مجدد. گاهی برای رسدن به نتیجه ی مطلوب باید تمام مراحل فوق را (به ترتیب) انجام دهیم.

پاک کردن:

کار را با پاکسازی سطحی پرداخت قدیمی آغاز کنید. اگر سطح کار زیاد کثیف نیست از محلول آب صابون رقیق استفاده کنید و اگر سطح کار آغشته به آلودگی های روغنی، گریس و یا واکس باشد از حلال های قوی تر و معدنی استفاده کنید. اگر کثیفی خیلی زیاد باشد از پشم فولاد شماره چهار صفر (۰۰۰۰) استفاده کنید تا زدودن آلودگی از سطح کار آسان تر شود. گاهی اوقات از این نکته متعجب خواهید شد که با پاک کردن ساده ی سطح کار، مبلمان به وضعیتی می رسد که به راحتی می توان از آن استفاده نمود.

زدودن لکه های سفید:

وقتی سطح کار را از آلودگی های روغنی و واکس پاک می کنیم ممکن است لکه های سفیدی که بر اثر ریخته شدن آب به وجود می آیند خود نمایی کند. این لکه ها عموما به راحتی پاک می شوند ولی اگر بد قلقی کردند، بهترین راه، استفاده از پارچه ی آغشته به الکل صنعتی است. توجه داشته باشید که پارچه باید فقط کمی به الکل صنعتی آغشته شود و نباید پارچه را کاملا در الکل صنعتی غوطه ور کرد به طوری که کاملا اشباع شود. الکل غلیظ ممکن است سبب زودگی ناخواسته ی اصل پرداخت شود.

مالش سطح کار:

اگر کیفیت سطح کار بطور کلی خوب باشد وفقط در برخی قسمتها خراشهای سطحی ایجاد شده باشد، کافی است سطح کار را به پشم فولادی چهار صفر مالش دهید. ابتدا پشم فولادی را به واکس خمیری آغشته کنید و سپس در جهت الیاف چوب آن را مالش دهید؛ بدین صورت می توان خراشهای سطحی و باریک را برطرف نمود. بی درنگ پس از پایان مالش، سطح کار را از واکس اضافی پاک کنید و اجازه دهید خشک شود تا درخشندگی موردنظر بوجود آید. برای دستیابی به سطح کاملا براق و درخشنده، از ترکیبات مالشی و پولیشی مورد استفاده در صنعت نقاشی خودرو استفاده کنید.

نازک کاری های پایانی:

وقتی سطح کار از آلودگی ها پاک شد، تمام خراش ها و عیوب سطحی خودنمایی می کنند. اکثر فروشگاههای رنگ و یراق، انواع پرداختهای محتلف را با رنگهای متنوع عرضه می کنند. برخی از انواع پرداخت ها که برای لکه گیری ساخته شده اند به صورت ماژیک می باشند و به همان صورت نیز به کار می روند. نوک این ماژیک ها از نمد ساخته شده است و به راحتی می توانید آن را در راستای خراش و خراشیدگی های هدایت کنید تا پرداخت زدوده شده در آن قسمت، ترمیم شود. بهتر است چند ماژیک با سایه های نزدیک به آنچه مبلمان شماست بخرید و پس از آزمودن آنها، از بهترین شان استفاده کنید. گاهی نیز حالت ترکیبی از دو یا چند ماژیک، بهترین نتیجه را می دهد. همچنین، انواع واکس برای پرکردن سوراخ ها و آسیب های عمیق نیز وجود دارد. برخی از این واکس ها به صورت گچ تخته سیاه ساخته می شود. شیوه ی کا با این واکس ها بدین گونه است: ابتدا واکس را بر روی سوراخ بمالید تا سوراح را پرکند. سپس با لبه ی کارت اعتباری یا لبه ی کاردک یا لیسه، سطح کار را صاف کنید تا هموار شود.

پولیش فرانسوی:

پولیش فرانسوی یکی از راهکارهای قدیمی برای اصلاح کیفی سطح کار پرداختهای شفاف است. در واقع پولیش فرانسوی چیزی نیست به جز اعمال یک لایه ی نازک شلاک (لاک الکل) با تکه ای پارچه بر روی سطح کار. اینگونه پولیش فرانسوی به خوبی فرسودگی های کوچک و سطحی را برطرف می کند ولی نقطه ضعف آن این است که در مقابل گرما و الکل کوچکترین مقاومتی از خود نشان نمی دهد؛ بعلاوه لازم است مهارت و تجربه ی کافی داشته باشیم تا سطح کار از کیفیت مطلوب برخوردار شود.

لایه محافظ:

اگر ضخامت پرداخت قدیمی نازک شده باشد و احتمال آسیب به آن زیاد باشد می توان لایه ی پرداخت دیگری به عنوان لایه ی محافظ برروی آن اعمال نمود. بطور کلی می توان گفت که تقریبا بر روی تمام انواع پرداخت ها می توان لایه ی محافظی از همان جنس اعمال نمود. ولی اگر مطمئن نیستید نوع پرداخت قبل چیست، بهتر است از گزینه های ایمن تر استفاده کنید. ابتدا سطح کار را پاک کنید و با سمباده ی دانه ۳۲۰ آن را بسایید. مراقب باشید که سمباده کاری باعث زدودن کامل سطح پرداخت و رسیدن به زیر ساخت چوبی نشود. در صورتی که پرداخت را سهوا از بین بردید مجبور خواهید شد اقدامات ترمیمی لازم را انجام دهید. اگر در بازار رنگ و پرداخت محل اقامتتان یافت شود، بهتر است از پرداخت زینسر استفاده کنید چرا که به هرگونه پرداختی می چسبد و با تمام پرداختها از جمله پرداخت های آب پایه سازگاری دارد. یک دست را به عنوان آستر بزنید و سپس تا رسیدن به درخشندگی و شفافیت دلخواه، چند دست بزنید. پلی اورتان های روغن پایه را نیز می توان بر روی تمام انواع پرداخت به کار برد. این پرداختها، دوام بیشتری نیز دارند. یکی دیگر از راهکارها استفاده از رنگ های روغنی است.

پرداخت مجدد:

در صورتیکه هیچکدام از راهکارهای فوق مناسب نبود، اقدام به زدودن پرداخت قدیمی و اعمال پرداخت مجدد نمایید. زدودن پرداخت مبلمان های بسیار قدیمی باعث کاهش ارزش آنها می شود از این رو پیش از اقدام به کار ابتدا از خبرگان عتیقه بخواهید مبلمان شما را ارزیابی نمایند. از طرف دیگر قطعات کهنه و فرسوده ی معمولی اگر بخوبی پرداخت زدایی شده و مجدد پرداخت بخورند، ارزش افزوده ی زیادی حاصل می شود. شخصا برای زدودن لایه های پرداخت قدیمی از شیوه های ترکیبی استفاده می کنم. با کمک سشوار صنعتی می توانید لایه های ضخیم رنگ و پرداخت را نرم کرده و سپس بزدایید. سپس با استفاده از خمیر زداینده ی رنگ می توانید با قیمانده های پرداخت را از گوشه ها و کنج ها پاک کنید. در مورد لایه های رنگ و پرداخت نازک و یا آنهایی که فقط یک دست بر روی آنها اعمال شده، مستقیما به سراغ زداینده های شیمیایی بروید. هر دو روش فوق از سمباده کاری سطح کار آسان تر و سریع تر خواهند بود و بعلاوه احتمال صدمه رساندن به زیر ساخت چوبی و یا روکش چوبی که درست در زیر لایه ی پرداخت قرار دارد نیز وجود نخواهد داشت. در اینجا لازم است در مورد پرداخت هایی که پیش از سال ۱۳۵۶ ه.ش (۱۹۷۸ م.) ساخته می شدند هشدار دهیم، این پرداخت ها حاوی “سرب” هستند، در نتیجه اگر مطمئن نیستید که پرداخت موردنظر پس از سال ۱۳۵۶ ه . ش ساخته شده است یا خیر، به هیچ وجه آن را با سمباده کاری نزدایید و از سشوار صنعتی نیز برای گرم کردن و زدودن آن کمک نگیرید. در این موارد، استفاده از زداینده های شیمیایی، ایمن تر و بهداشتی تر خواهد بود؛ فقط توجه داشته باشید پیش از دور ریخت آنها از خشک شدن حلال و سفت شدن تفاله ای رنگ زدوده شده اطمینان حاصل کنید. برای راهنمایهای بیشتر در مورد شیوه ی صحیح زدودن رنگ های محتوی ترکیبات سربی به دفتر کنترل آلودگی های سربی وزارت بهداشت مراجعه نمایید. گاهی زدودن لایه های قدیمی رنگ باعث نمایان شدن چوب زیبای زیر آن می شود؛ گاهی نیز زدودن رنگ ها باعث هویدا شدن جوربندی نامناسب نقوش چوبی در یک مبلمان یا ترکیب بندی بدشکل گونه های مختلف چوب در کنار هم می شود، در اینگونه موارد اصلا نگران نباشید چراکه به هر حال می توانید از انواع مختلف گزینه های رنگ و پرداخت موجود در بازار برای پرداخت مجدد آن استفاده کنید. (مآخذ: فصلنامه صنایع چوب و کاغذ)

 

چگونه میتوان روکش مبل (مبلهای پارچه ای) را تمیز کرد؟
ضمن تشکر از شما دوست عزیزی که در مورد چگونگی تمیز کردن روکش مبل سئوال نموده اید به اطلاع شما و دیگر دوستانی که احتمالا چنین سئوالی را دارند میرسد که این جوابیه فقط در مورد مبل های دارای روکش پارچه ای می باشد و نه غیر. و اما جواب شما دوست عزیز…

لوازم و مواد مورد نیاز برای تمیزکردن روکش مبل:
۱- یک عدد شامپو من یا شامپو فرش (حتی الامکان از شامپو من استفاده شود.)
۲- یک عدد ظرف تمیز و قاشق
۳- مقداری آب ولرم یا نیمه گرم
۴- یک عدد اسفنج تمیز
۵- مقداری (در حد نیاز) پارچه سفید و تمیز مرطوب شده
۶- سشوار یا خشک کن برقی

مرحله اول: ابتدا آب نیمه گرم را داخل ظرف تمیزی که برای این کار تهیه نموده ایم ریخته سپس مقداری (چند قطره) از شامپومن را به آب نیمه گرم (ولرم) اضافه می کنیم. (مقدار مایع شامپو نباید به حدی باشد که کل محلول بدست آمده را لزج یا لیز و چسبناک کند. بمنظور اینکه با این مشکل برخورد نکنید پیشنهاد می کنیم شامپو را بصورت قطره به قطره به آب نیمه گرم اضافه کنید.)

مرحله دوم: محتویات داخل ظرف (آب و شامپو) را با قاشق هم می زنیم و این کار را تا آنجایی ادامه می دهیم که محلول کف کند.

مرحله سوم: کف حاصله را (تذکر: دقت کنید که فقط کف حاصله نه محلول آب و شامپو) با اسفنج تمیزی که از قبل تهیه نموده ایم برداشته و بر روی لکه ای که روی روکش پارچه ای مبل ایجاد شده می کشیم.

مرحله چهارم: در این مرحله می بایست بوسیله دستمال پارچه ای سفید و تمیز مرطوب شده، بر روی همان لکه موردنظر که با اسفنج آغشته به کف، آن را تمیز یا در واقع نیمه محو کرده ایم بکشیم تا کاملا لکه بر طرف گردد.

مرحله پنجم: و در آخر با سشوار محل خیس شده را کاملا خشک میکنیم تا اثری از رطوبت بر روی روکش مبل باقی نماند.

(در پاسخ به سوال سرکار خانم فرزانه فرخی فر)

 

۶ نکته مهم در مورد نگهداری مبلمان :
۱- مبلمان خود را در مجاورت رطوبت و گرمای شدید قرار ندهید.

۲- هنگام جابجائی از کشیدن وسیله بروی زمین خودداری کنید.

۳- کف ساختمان به دلیل شیب بندی دارای پستی و بلندی می باشد، لذا پس از قرار دادن کالا در محل موردنظر از تعادل تماس کلیه سطوح زیرین آن اطمینان حاصل کنید و در صورت نیاز از قطعاتی جهت پایداری کامل استفاده شود.

۴- برخی مواد پاک کننده شیمیایی، لوازم آرایشی و اشیاء خیس موجب صدمه زدن سطوح رنگ خواهد شد.

۵- برای پاک کردن سطوح چربی از اسپری، محلول و یا پولیش های مخصوص استفاده کنید.

۶- وسایلی که دارای ساختاری مشابه صندلی و یا چهارپایه می باشند هیچگاه نبایستی برحسب عادت به نحوی مورد استفاده قرار گیرند که از حالت تعادل خارج گردند. این عمل در درازمدت باعث بروز اشکال در محل های اتصال کالا خواهد شد.

(نقل از ماهنامه بازار مبل ایران)
آشنائی با انواع چوب ها

راش: Brich

نام علمی این چوب Fagus orientalis نام فارسی و بومی راش و مرس و نام انگلیسی آن Beech است. از خواص ظاهری چوب راش درون نامشخص و به رنگ کرم مایل به قرمز است. دوایر سالیانه فشرده و در نتیجه در مقاطع طولی دارای خطوط کم و بیش مشخص ناشی از آن است. از بارزترین خصوصیات شاید بتوان به پره های چوبی در مقاطع طولی اشاره کرده که در مقطع شعاعی به پرمگس و در مقطع مماسی به دوک معروفند و این پره ها به صورت لکه های قرمز دیده میشود. چه بسا گاهی این پرمگس های زیبا عیب محصوب میشوند چرا که به عقیده نجاران این بخشهای چوب پس از رنگ کاری سیاه میشوند. گونه راش چوبی نیمه سنگین و دارای بافتی همگن و تقریبا مقاوم در برابر حشرات و قارچهاست. گرده بینه های درجه ۱ و ۲ راش در ایران بیشتر به مصرف کارخانجات روکش و تخته لایه می رسد و گرده بینه های درجه ۳ پس از تبدیل به الوار به بازار تهران (پل چوبی) روانه می شوند. بنا به اطلاعات بازار میزان تفاوت قیمت آن در ۶ ماهه نخست در بازار تهران بوده است. به دلیل بافت همگن و درجه سختی مناسب این چوب بیشترین تقاضا را برای خرید به منظور تهیه مبل در بازار دارد. همچنین به دلیل قابلیت آغشتگی با انواع محلولهای حفاظتی بیشترین گونه مصرفی در کارخانه های اشباع است. البته اخیرا گونه های خارجی راش از طریق آذربایجان وارد ایران شده است که بنا به ادعای مبل سازان و فرشندگان چوب کیفیت چوب راش ایرانی را ندارد ولی به دلیل ابعاد و رطوبت مناسب تخته ها میزان ضایعات کمتری، در امر فرآیند تولید دارد.

توسکا: Alnus

دو گونه توسکای قشلاقی و ییلاقی به نام های علمی Subcordate Alnus و Glutionose Alnuse در ایران وجود دارد. نام های محلی توسکا، تسکا و توسه است. چوب درون نامشخص، رنگ کرم مایل به قرمز، دوایر سالیانه پهن با حدود نسبتا مشخص و موجدار در مقطع عرضی و پره چوبی آجری شکل قرمز رنگ در مقطع شعاعی و دوک های ظریف (پره ها) در مقطع مماسی از خصوصیات ظاهری چوب است. چوبی نیمه سنگین تا سبک است که به دلیل پرداخت و رنگ پذیری شکاف خوری و ابزار خوری خوب در صنعت مبلمان مصرف دارد ولی کم دوام بوده که البته در آب دوام قابل توجهی دارد. بیشترین میزان فروش را در بازار چوب فروشان پس از راش را داراست که البته در حال حاضر مهمترین مورد مصرف آن طبق آمار موجود در کارخانجات تخته لایه سازی آن در برابر آب در ساختن بناهای آبی نیز مصرف میشود. قیمت چوب توسکا به صورت الواری در سال بوده است.

افرا: Maple

این خانواده دارای گونه های مختلفی در ایران است از جمله میتوان افرا پلت، افرا شیردار و کیکم را نام برد. بزرگترین و فراوان ترین افرای ایران اپلت با نام علمی insigne Bosso و نام انگلیسی Maple است. این گونه چوب درون نامشخص، چوب سفید مایل به کرم با درخشندگی کم و بیش صدفی دارد. دوایر سالیانه به دلیل فشردگی چوب تابستانه در مقطع عرضی کاملا مشخص و در مقطع مماسی نقوش مواج و در مقطع عرضی نقوش رگه ای مانند ایجاد کرده است که پره های چوبی ظریف و قهوه ای رنگ و براق در دو مقطع مختلف طولی به صورت لکه ها و دوک ها نمایان است. چوبی نیمه سنگین با پرداخت آسان و هم کشیدگی کم باعث شده تا در صنعت مبلمان و روکش گیری جایگاه ویژه ای داشته باشد.

چوب روسی :

واژه چوب روسی در بازار چوب ایران به هر نوع چوب سفید رنگ وارداتی از روسیه تلقی میشود و کاربرد آن هم چندان تفاوتی نمی کند در حالیکه این چوب سفید خود شامل گونه های کاملا متفاوت چون نراد، نوئل و انواع کاجها می شوند. همچنانکه گفته شد یکی از گونه های چوبی که به چوب روسی معروف است Abies یا نراد است که نام رایج آن در دنیا Fir و Sapen است. این چوب فاقد درون چوب مشخص و به رنگ سفید مایل به قرمز، فاقد مجاری صمغی، راست تار، سبک، واکشیدگی و همکشیدگی کم، قابلیت ترک خوردن کم هنگام خشک شدن، بسیار خوش کار، سنباده خوری خوب، میخ خوری و پیچ خوری عالی هستند ولی با وجود تمام مزایا به راحتی در مقابل قارچها دچار مرض لکه آبی یا لکه قرمز میشوند از استحکام آن می کاهد. حشرات نیز علاقه زیادی به لانه گزینی و تخم گذاری در آن دارند و باید توجه داشت که چوبها دارای رگه قرمز به هنگام خشک شدن کاملا تاب بر می دارند. این چوب به علت سبکی و ضریب الاستیته بالا از بهترین چوبها برای اسکلت ساختمان هاست. الیاف بلند و خمیر سفید آن در کاغذسازی مصرف فراوان دارد. در ایران این چوب غالبا در صنایع مبلمان استفاده می شود.

ماهاگونی یا آکاژو :

آکاژوها به دو دسته آکاژوی آمریکایی و آفریقایی تقسیم میشوند که اغلب آکاژوی آفریقایی در بازار ایران یافت میشود. نام علمی این گونه Khaya inveeonsis و از خانواده Miliacea است. نام های محلی متفاوتی در کشورهای مختلف آفریقا دارد. درون چوب قرمز رنگ و برون چوب نازک سفید مایل به صورتی رنگ دارد. بافت یکدست و وجود پرمگسهای درخشان و براق که با تغییر جهت نور درخشش متفاوتی دارند از ویژگیهای شاخص این چوب است. در مقطع شعاعی نقوش نواری صدفی و در مقاطع مماسی نقوشی متنوع چون موجی، مجعد، جناغی دارد. یکی از پرمصرف ترین چوب های دنیا برای تهیه روکش های قیمتی است. به دلیل همکشیدگی و واکشیدگی کم در هنگام خشک شدن کمتر دچار عیب می شود. ضربه پذیری خوب، پرداخت عالی، پیچ خوری و میخ خوری بالا از خصوصیات بارز این چوب است ولی رنگ پذیری و واکس خوری باید همراه با بتونه کاری انجام شود. در تهیه روکش و مبلسازی بیشترین مصرف را داراست. به دلیل ضربه پذیری و ضریب الاستیسیته بالا در تهیه قایق های بادبانی و تفریحی مناسب است.لازم به ذکر است که چوبهای دیگری نیز تحت عنوان آکاژو در بازار دیده میشوند که اسامی واقعی آنها سیپو، کیسپو و ساپلی است.
۲۶ نظر

سلام الیاف داخل مبلی داشتم به اندازه نامحدود می خاستم ببینم خرید دارید….سپاس فراوانبا عرض سلام و خسته نباشید من چند تا سوال دارم در مورد چگونگی تمییز کردن پارچه مبل و از بین بردن بو بد ان مبل ما پارچه ای هست و مقداری مخمل کار شده قسمت های پشت و زیر و بغل رو نمیدونم چطور تمیز کنم که بوی بد از بین بره لطفا جواب بدین ایا استفاده از بخار شو برای از بین رفتن بو اثر خوبی داره یا نه لطفا به ایمیلم جواب بدین ممنون .باعرض سلام خیلی خوب بود
با سلام برای تمیز کردن مبل از اسکاج نرم میشه استفاده کرده به پارچه مبل آسیب نمیرسونه.سلام ممنون خیلی خوب بودم منتظرارائه مطالب جدیدهستمسلام. درمورد مبلمان استیل سوالی داشتم. برای تمیز کردن دشک دوبل وبدنه اونهم رنگ روشن چگونه باید تمیزش کنیم؟سلام من رها هستم،میخواستم بپرسم که میشه مبلو توی خونه خودم بشورم و بزارم خشک بشه آخه دخترم روی مبل ادرار کرده و مبلم که رنگش
شیریه لک شده جنسش پارچست. آیا با شستشو در خانه مبل زرد نمیشه (لک نمیزنه)سلام عالی بودمن اسباب کشی داشتم مبل هام زیر بارون خراب شدن چکار کنمسلام تشک مبل من. از الیاف پرشده و مرتب دفورمه میشه وباید مرتب بهش فرم بدم چیکار کنم ?با سلام ، در تولیدات ما چنین مشکلاتی هرگز وجود نخواهد داشت ، راهی برای اینکه شما بتوانید به مشکل آن مبل سامان بدهید وجود ندارد مگر اینکه روکش مبل را برداشته و لایه های زیرین آن را با فوم یا اسفنج سی کیلو جایگزین کنید که نیاز به روکوبی خواهد داشت
اما معمولا مبل صدمه خواهد دید که پیشنهاد می کنیم مبل بعدی را از یک تولیدی حرفه ای خریداری کنیدخواستم بدونم اگر پارچه مبل مخمل باشد و بعد از شسته شدن پرز می دهد چه باید کرد؟ بعضی جاهای پارچه هم در اصطلاح حالت کچلی گرفته و وقتی روی مبل می نشینیم لباس پر از پرز پارچه می شود؟پارچه هر چه پرزهای بلندتری داشته باشد بر اثر سایش احتمال جدا شدن پرزها از هم بیشتر می شود ، پارچه مخمل لطافت و راحتی خاص خود را دارد اما سایش آن به مرور از ویژگی های این نوع پارچه می باشد
در خصوص اینکه چه باید ، تا زمانی که از آن مبل با پارچه مخمل استفاده میکنید احتمال سایش آن وجود دارد و چون پارچه کهنه شده باید تعویض گردد ، در آینده سعی کنید در انتخاب پارچه مبل دقت کنید ، پارچه های که ما در ساخت مبل از آن استفاده می کنیم خوشبختانه چنین مشکلاتی ندارند چون از مخمل استفاده نمی کنیمرنگ چوب سفید کنسول که زرد می شود باید چکار کرد؟باعرض سلام وخسته نباشید من دوسال هست که مبلی با قیمت بالا به رنگ قهوه ای خریدم ولی پارچه اون متاسفانه سایه انداخته مخصوصا دسته مبلمانم یک نفر گفت اسپری مات کننده پارچه تهیه واستفاده کنم به نظر شما این راه حل خوبی است؟ ممنون میشم پاسخ من رو بدینممنونم از راهنمایی هاتونبا سلام مبلمان استیل ۹ نفره و نهار خوری هشت نفره دارم با چوب راش میخوام روکش عوص کنم اولا میتونم رنگ چوب که قهوه ای است رو عوض کنم به سفید وطلایی واز روکش مخمل ساده به رنگ صورتی چرک استفاده کنم با از پارچه رومبلی ترک ساده با همیین تم در ضمن مبلها طرح سلطنتی است ایا میتوانم از تشک دوبل استفاده کمم ممظورم اینه که میشه تشکهارو دوبل کرد ضمنا تقریبی بفرمایید با رویه چقدر هزینه دارهپاسخ به زینب :
یک عکس از مدل مبل خود گرفته به تلگرام ما ارسال کنید تا طراح بررسی نمایدسلام خسته نباشیم ببخشید واسه تمیز کردن مبل استیل که روکش ساتن داره چه بایست کرد ممنون
پاسخ به پارمیس عزیز :
لطفا به بخش خواندنی های سایت مراجعه کنید ما در این خصوص قبلا توضیحات مفصلی منتشر کرده ایمسلام به تازگی روکش مبلمانمو تعویض کردم و متاسفانه پارچه خیلی سایه روشن داره .بطوریکه ازاردهنده شده راهی هست که این حالتش برطرف بشهدروود
روکش کفی های مبل با پارچه ی نانو رو شستیم
حالا که میخوایم جا بزنیم یکم کوچیک شده باید چکار کنیم جا باز کنه؟
سپاس

با یک دمای ملایم کمی بخار و اتوکنید
ما خودمان از پاچه نانو به ندرت برای مبلمان استفاده میکنیم و عمدتا از آن در ساخت کوسن و آن هم به خاطر این است که طرح های گلدار پارچه نانو متمایز است . و معمولا تا مشتری اصرار نکند استفاده نمیکنیم چرا که این نوع پارچه ارجعیت خاصی جز اسم ندارد
البته باید به چند نکته هم توجه داشته باشید اول اینکه باید ذکر میکردید این پارچه نانو را از کدام قسمت مبل جدا کرده اید اگر نشیمن مبلمان شما زیب خور است و پارچه نانو بر روی نشییمن زیب خور بوده است و شستید و دیدید جا نمی رود به این خاطر نیست که پارچه جمع شده است ، چون نشیمن فوم سرد یا هر نوع فومی تخت فشار در دراز مدت چند میلیمتر به طرفین کشیده میشود یعنی فوم سرد مثلا ۴۰ ثانت عرض در طی دو سال یا ده سال روی آن که می نشینید عرض آن ممکن است بشود ۴۰ ثانت و یک یا دو میلیمتر که با فشار دوباره درون کار قرار میگیرد، با کمی فشار دوباره در قالب دوخته شده قرار بدهید . اگر برای کوسن است که الیاف را فشار بدهید .در کل مشکل و موضوع خاصی نیستسپاس از پاسخ کامل و جامع شماسلام میخواستم ببینم وقتی مبلمون روکش ورق طلا داره واسه براق ترشدنش وتمیز کردنش ازگردو خاک ازچی استفاده کنیم؟؟؟؟سلام خسته نباشید
پارچه مبلمان ما شُل شده میشه تعمیرش کرد؟ثبت نظر

منتظر پاسخ هستم© 2018 moblha All Rights Reserved

کلیه محصولات مبل ها با امکان ارسال به تمامی نقاط کشور

هرگونه کپی برداری از محصولات ما و یا از مطالب سایت و اقدام به تبلیغ به هر عنوان ممنوع و پیگرد قانونی دارد

مبل ها تولید کننده و توزیع کننده مستقیم محصولات سراسر کشور

مبل ها از سال 90 فاقد نمایندگی می باشد و هرگونه تبلیغ بدون کسب تکلیف غیر مجاز می باشد

تخت خواب های تولیدی مبل ها جزو اثار صنایع فلزی مبل ها بوده و هرگونه تبلیغ و انتشار خارج از سایت مبل ها مجاز نمی باشد

فقط محصولات خریداری شده مستقیم از سایت مبل ها مشمول پشتیبانی و گارانتی مبل ها می باشد

تسویه کامل مبلغ کالا در زمان ثبت سفارش آنلاین مبل و تختخواب یعنی هزینه حمل رایگان در تهران

مشتریان تهرانی که در لحظه ثبت سفارش با اعتماد کامل به ما تسویه کامل میکنند هدیه مبل ها به اعتماد شما کسر سود و پرداخت هزینه حمل در تهران و کرج