تاریخچه و منشاء مبلمان روکوکو


فروش ویژه مبل ها
مبلمان منزل


تاریخچه و منشاء مبلمان روکوکو

تاریخچه و منشاء مبلمان روکوکو

تاریخچه و منشاء مبلمان روکوکو

تاریخچه و منشاء مبلمان روکوکو

جهان به ویژه جهان طراحی و هنر هرگز ساکن نبوده است. طراحی مبلمان، دوره های گوناگونی از نوآوری با معرفی طراحی های چندگانه و نوسازی طرح های قدیمی را پشت سر گذاشته است. پس از سلطه طراحی مبلمان باروک، نوع نوینی از طراحی با نام “روکوکو” در سال 1730 در قلب پاریس و سپس در دیگر قسمت های جهان غرب پا به عرصه وجود گذاشت. درواقع طراحی روکوکو چیزی فراتر از یک صنعت ظریف و پیچیده به همراه چوب و پیرایش معماری بود که در طراحی باروک بر آن تأکید می شد.

روکوکوی فرانسوی

طراحی مبلمان به سبک روکوکو در فرانسه و در دوره سلطنت لویی چهاردهم متولد و سپس در زمان سلطنت لویی پانزدهم به بلوغ و اوج شکوفایی خود رسید. فرانسه به دلیل آنکه مهد شکوفایی این سبک بود، تأثیرات بسیاری بر آن گذاشته و آثار هنری پیچیده ای را برجای گذاشته است که همگی الگوهای تابدار و چرخشی دارند که منحنی های آنها تقریباً در همه جهات کشیده شده است. آنها با آگاهی کامل و مهارت در بکارگیری روکش، آثار بسیار زیبا و باشکوهی را طراحی کردند. در این سبک طراحی ها اغلب با روکش های ormolu (برنز طلایی) انجام شده و پایه های حیوانی شکل مبلمان جایگزین پایه های ستونی باروک شدند. پیچیدگی و ظرافت به کاررفته در طرح های منحنی دار پایه های حیوانی شکل، نشان دهنده مهارت بالای آنها در طراحی روکوکو است.

روکوکوی انگلیسی

در روکوکوی انگلیسی کمی تغییر دیده می شود. مبل سازان انگلیسی دست به طراحی Cabriole (یک پایه منحنی شکل که به صورت یک پای تزئینی نمایان می شد) برای صندلی ها، میزها و قفسه ها زدند. در این دوره، طرحهای گوناگونی برای مبلمان وجود داشت که برخی از آنها متمایل به پیروی از طرح های کلاسیک و سبکی از معماری به نام Palladian بودند؛ معماریی که در آن طراحی های دوره رنسانس ایتالیا در قرن شانزدهم توسط معمار آن زمان، آندره پلدیو برای استفاده در انگلستان قرن 18 بازسازی شد. بعدها مبل سازان در تمام اروپا و دیگر بخش های جهان به سمت این نوع طراحی سوق پیدا کردند چراکه ارزان تر از روکوکوی فرانسوی و مواد گران قیمتی بود که در آن به کار گرفته می شد.
يك نظر

با سلام خود مطلب خوب بود ولی اون عکس اول هیچ ربطی به سبک روکوکو نداره کاش یه عکس از همین سبک میذاشتید.ثبت نظر

منتظر پاسخ هستم 
توضیحات

ارسال سراسر کشور

Copyright (C) 2012-2018 moblha.com All rights reserved

کلیه محصولات مبل ها با امکان ارسال به تمامی نقاط کشور

هرگونه کپی برداری از محتوای سایت مبل ها ممنوع می باشد
توجه : حق تولید و توزیع و انتشار بسیاری از اثار ما همانند تختخواب های سه طبقه پابلند و پاکوتاه و دیگر اثار مندرج برای این شرکت بنام سید علی حسینی ثبت و محفوظ میباشد
و با توجه به سند رسمی در ثبت اختراعات و املاک کشور در جهت حقوق مالکیت معنوی و هرگونه نشر و تولید و تبلیغ توسط اشخاص سودجو پیگرد قانونی دارد