Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
 • خرید مبل تختخوابشو

تاریخچه طراحی مبلمان در قرون مختلف در طول تاریخ

در متن زیر می خوانیم :

 1. اولین صندلی ها و مبلمان مربوط به کدام دوره بوده اند و تاریخ شناسان در کدام کشور ها و مناطق آثار از آن را یافته اند ؟

 2. نخستین صندلی های چوبی در دوره کدام تمدن ها تولید می شد و کدام کشور ها اقدام به ساخت صندلی راحتی چوبی میکردند ؟

 3. یونانی ها صندلی ها را به چه شکل و از نوع  می ساختند ؟ کاناپه و مبل در چه دوره ای در یونان پدید آمد ؟

 4. سازندگان مبلمان در قرون وسطی معمولا از چه نوع قشر از مردمانی بودند ؟

 5. طلا کاری بر روی مبلمان در چه عصر و دوره ای رواج یافت و چه اقشاری خریدار آن بودند ؟

 

تاریخچه طراحی مبلمان
تاریخچه طراحی مبلمان

 

اولین صندلی ها و مبلمان مربوط به کدام دوره بوده اند و تاریخ شناسان در کدام کشور ها و مناطق آثار از آن را یافته اند ؟

 • Skana Brae ، واقع در Orkney اسکاتلند یک دهکده متعلق به عصر حجر است که قدمت آن به حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد می رسد. اقامتگا ه های این روستا شامل پناهگا ه های ابتدایی هستند که با قطعات سنگ و آتشدان تزئین شده اند، در کناره های محل آتش یک یا دو صخره با سطح صاف قرار داشتند که اینها

نخستین صندلی های چوبی در دوره کدام تمدن ها تولید می شد و کدام کشور ها اقدام به ساخت صندلی راحتی چوبی میکردند ؟

 • اوّلین نمونه های صندلی محسوب می شوند و در طول اوّلین سلسله پادشاهی، ۳۱۰۰ تا ۲۶۸۰ قبل از میلاد، مصر ی ها از چوب تختخواب می ساختند. اوّلین نمونه های این تختخوا ب ها به گونه ای ساخته می شدند که برای به هم وصل کردن قطعات در پایه های آنها سورا خ هایی ایجاد می شده است که در نمونه های جدیدتر از اتّصالات زبانه دار استفاده می شده است.

 • از ۱۵۷۰ تا ۱۳۲۰ قبل از میلاد، مبلمان مصری فراتر از کاربرد رفتند و دارای نشانه هایی از طرّاحی شدند که برای استراحت و خواب از اشیائی استفاده می شد که شبیه گهواره برای گردن عمل می کردند و با نمادهای متناسب تزئین شده بودند .

 

یونانی ها صندلی ها را به چه شکل و از نوع  می ساختند ؟ کاناپه و مبل در چه دوره ای در یونان پدید آمد ؟

در یونان، حدود ۴۴۰ قبل از میلاد، صندلی های چهارپایه رایج شدند که این صندلی ها از چوب ساخته می شدند و پایه هایی به شکل سم داشتند و محل نشستن از الیاف بافته شده تشکیل می شد و تکنیک شکل دادن به چوب که شامل حرکت دادن چوب زیر یک تیغه برای خلق اشکال است، در زمان امپراطوری رومی ها بوجود آمد. کاناپه در خانه اشراف وجود داشت. این کاناپه ها تزئین شده و برای آسایش بیشتر دارای کوسن بودند.

سازندگان مبلمان در قرون وسطی از چه قشر از مردمانی بودند ؟

سازندگان مبلمان در قرون اوّلیه از طبقات پائین جامعه، بردگان و خدمتکاران بودند. در طول قرون وسطی، همزمان با ظهور سازمان هایی چون اصناف در جوامع، سازندگان چند پله صعود کردند و نهایتاً به هنرمندان تبدیل شدندکه طرح های هنرمندان به نام آنها ثبت نمی شد و ایده ثبت یک طرح به نام طراحش حدود سال ۱۷۵۴ بوجود آمد.

 

تأثیرات طراحی مبلمان در قرون مختلف

 • طراحان مبلمان در قرن ۱۸ همان نقشی را داشتند که طراحان در قرن ۲۱ دارند، آنها مبلمان را برای استفاده توسط مصرف کننده طرّاحی می کنند و از گذشته الهام می گیرند و مفاهیمی که با طرّاحی جدید هم خوانی دارند را بازآفرینی می کنند. کابین تساز انگلیسی، Thomas Chippendale صندلی را ابداع نکرد. او سبک عصر پیشین، ملکه ،Anne را دستخوش تغییراتی کرد و برای ایجاد تناسب بخش پشتی را کوتاهتر کرد، وی از تأثیرات فرانسوی ها و چینی ها برای تأمین علاقه روزافزون نسبت به این فرهنگ ها استفاده کرد و این ویژگی ها را در سایر اقلام مبلمان مثل کاناپه و کابینت به کار برد، Chippendale به یک نام بزرگ در عرصه مبلمان تبدیل شد که هر فرد مهمی در انگلستان و خارج از آن، می خواست که از مبلمان Chippendale در خانه اش چیزی داشته باشد.

 

 عملکرد

 • این جریان توسّط Hepplewhite و Sherton ادامه پیدا کرد. این دو طرّاح انگلیسی پا جای پای Chippendale گذاشتند و خطوط تولید مبلمان به نام خود راه اندازی کردند، طراحی مبلمان همچنین به میدان عمل آرشیتکت مطرحی چون Frank Lioyd Wright تبدیل شد که غالباً آرشیتکت ها فضای داخلی خانه ها را طرّاحی می کردند و طرّاحان داخلی نقش دستیار را داشتند و همزمان با تبدیل شدن طرّاحی داخلی به یک صنعت جداگانه، طرّاحی مبلمان نیز به بخشی مجزّا تبدیل شد.

 • طر ح های مبلمان امروزه بیشتر به نام سبک ها نامیده می شوند تا اسامی طرّاحان و نام هایی چون Chippendale مترادف با یک سبک خاص پنداشته می شوند. در سال ۱۹۵۰، طرّاحی مبلمان سمت و سویی کاملاً متفاوت گرفت، طرّاحان باید به نیازهای میلیون ها زوج جوان که باید وسایل منزل را با بودجه ای محدود تأمین می کردند، پاسخ می گفتند، مبلمان برای تولید انبوه طرّاحی شدند، از مواد ارزان، با اشکال ساده، بدون طلا کاری و کتیبه کاری و جزئیات که از قرن ۱۳ از ویژگی های مبلمان بودند .این سبک مدرن نامیده شد که هنوز هم به این نام شناخته می شود، چه یک صندلی از پلاستیک و چه از چوب یا چرم ساخته شده باشد در هر صورت یک صندلی است و یک کار را انجام می دهد که طرّاحان برای خلق یک اثر جدید باید تمام سبک های قبلی را مدّ نظر داشته باشند. طر ح های آنان به هر شکلی که باشد باید به عنوان مبلمان کارآیی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.