طراحي مبلمان


فروش ویژه مبل ها
مبلمان منزل


طراحی مبلمان

    moblha
طراحی مبلمان

طراحی مبلمان

طراحی مبلمان
آیا می‌دانید مبلمان چگونه در طراحی دکوراسیون وارد شد؟ از ابتدای تلاش انسان برای دست‌یابی به آرزوها و تفکرات خویش، هر ملت و قومی با توجه به شرایط رشد اجتماعی و قبیله‌ای خود، به گونه‌ای مبلمان را به خدمت گرفت و این جریان از پنج‌هزار سال پیش تاکنون ادامه داشته است. در ایران نیز معماری داخلی و طراحی مبل و تخت و چهارپایه به طور مشخص از دوران هخامنشیان، اشکانیان و دوره‌های بعد آغاز شده است. معماری داخلی و طراحی مبلمان در دوره پارتیان، از یونان باستان الهام گرفت. در ابتدا مواد و مصالح استفاده شده در طراحی مبلمان از همان مواد و مصالح بومی بود. در اواسط قرن بیستم با ورود مواد و مصالح جدید مثل پلاستیک و تکنیک‌های نو مانند ریخته‌گری، معماری داخلی مدرن به مواد و مصالح، مکانیک، الکترونیک، ارگونومی، علم اقتصاد و بازار و روانشناسی بیشتر توجه کرد.

هر خانواده‌ای اعم از اینکه در شهر زندگی کند یا روستا، در چه طبقه اجتماعی و در کدام شرایط جوی باشد، به مبلمانی برای رفع نیازهایش نیاز دارد.

مبلمان چیست؟

مبلمان از حدود قرن ۱۶ میلادی در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفت. واژه‌ مبل در فرانسه به معنای متحرک (Mobile) است؛ و مبل به آنچه قابل حمل و نقل باشد گفته می‌شود. در کنار آن واژه‌ «Furniture» در انگلیسی به معنای اسباب و اثاثیه است. به طور کلی مبلمان مورد بحث ما به وسایل متحرکی از قبیل کاناپه، کتابخانه، میز تلویزیون، پارتیشن، قفسه، تخت و… گفته می‌شود. هر یک از طرح‌های مبلمان برای استفاده در شرایط خاصی ایجاد شده است و اگر مبلمان طراحی نشده بود، آسیب‌های جدی و قابل توجهی بر اقتصاد، فرهنگ و سلامت جسم و روان خانواده‌ها وارد می‌شد.

ارزیابی گروه استفاده کننده

• یکی از نکات اصلی در طراحی اولیه مبلمان، آنالیز اجتماعی یا روانشناسی گروه استفاده ‌کننده از آن است. مثلا اگر قرار است یک دست مبل راحتی برای نشیمن طراحی شود، گروه مصرف‌کننده باید به طور مفصل مورد ارزیابی و آنالیز قرار گیرند. اینکه گروه هدف جوان است یا پیر؟ پرجمعیت یا کم جمعیت؟ آرام و ساکت یا پرهیجان و فعال؟ نوع طبقه اجتماعی، شغل و… از مواردی است که در بررسی روانشناسی گروه مصرف‌کننده مؤثر است. حتما بارها برایتان پیش آمده که هنگام خرید مبلمان یکی را بهتر از بقیه می‌دانید و فکر می‌کنید این مبلمان به سن و سال‌تان بیشتر می‌خورد یا رنگ و فرم‌اش به حال و هوای‌تان نزدیک‌تر است.

وضعیت اقتصادی

• از دیگر مواردی که طراحان به آن توجه می‌کنند، وضعیت اقتصادی گروه مصرف‌کننده است. مبلمانی که از چوب ماهاگونی یا بامبو ساخته شده و با پوست کروکودیل یا چرم اعلای خالص روکش شده باشد، کیفیت و ظاهری عالی دارد؛ اما آیا تمام افراد جامعه می‌توانند آن را بخرند؟ قیمت مبلمان طراحی شده باید به گونه‌ای باشد که دامنه‌ انتخاب بازتر و وسیع‌تری را برای مشتری ایجاد کند. مثلا مبلمانی که اقتصادی‌تر است یا برای فضاهای کوچک‌تر طراحی می‌شود، باید هم از لحاظ ظاهری شکیل و زیبا باشد و هم مناسب برای شرایط خانه باشد، یعنی تاشو، کم‌جا، قابل حمل و نقل و قابل مصرف برای فضاهای کوچک.

راحتی

• مورد دیگر، راحتی مصرف و توجه به علم ارگونومی است. مثلا صندلی طراحی شده برای کامپیوتر، برای تماشای تلویزیون یا نویسندگی مناسب نیست و این به دلیل ظاهر ناهمگون آن با بقیه فضاها نیست؛ بلکه هر وسیله‌ای بسته به نوع کاربری، جنس، فرم، زاویه تکیه‌گاه، مساحت نشیمن، ارتفاع و اندازه آن باید متفاوت طراحی شود. مثلا صندلی ناهارخوری باید طوری طراحی شود که فرد در حالت نشسته با زاویه ۹۰ درجه بر روی صندلی قرار گیرد و بعد از صرف غذا صندلی را ترک کند؛ نه اینکه آنقدر گرم و راحت باشد که فرد در آن فرو رود. یا میز و دراور اتاق کودک باید با ارتفاع مخصوص کودک طراحی شود. جنس و رویه صندلی‌های کودک باید کمترین میزان آلرژی، صدمه و خستگی را برای او داشته باشد.

خلاقیت

توجه به فرم و مقوله زیباشناختی از دیگر مواردی است که روش کاری هر طراحی را از طراح دیگر متمایز می‌کند. نوع خطوط، بازی رنگ‌ها و فرم‌هایی که در پیکره یک شیء وجود دارد و ماهیت ظاهری آن را می‌سازد، فلسفه‌ هنری طراح را مشخص می‌کند. به عنوان مثال فرم‌های مربعی، گرد یا مثلث، منش و ماهیت یک پیکره را می‌سازند و به آن هویت می‌دهند. فرم می‌تواند آینه‌ دید مصرف‌کننده‌ای باشد که آن را از میان فرم‌های دیگر انتخاب می‌کند.

مثلا سبک کلاسیک از قرن نوزدهم در آثار هنری به وجود آمد، اما هنوز هم مبلمان این دوره جایگاه خود را با نام کلاسیک حفظ کرده است و طرفداران خاص خود را دارد. بنابراین تفکر طراح که به وسیله مداد بر روی کاغذ جاری می‌شود و در قالب فرم سه‌بعدی تبلور می‌یابد، تعیین‌کننده نوع رفتار مصرف‌کننده، ضربه‌زننده یا اصلاح‌کننده فرهنگ و باورهای یک جامعه و رشد نسل آینده خواهد بود. در این میان طراحانی هم هستند که این تعیین سرنوشت را به راحتی به دست نمی‌گیرند و حق را به مصرف‌کننده می‌دهند. این گروه از طراحان معتقد به تصمیم‌گیری و خلاقیت خود مصرف‌کننده در تعیین فضای زندگی‌اش هستند. یعنی مصرف کننده را در جریان طراحی دخالت می‌دهند؛

مبلمان‌ مدولار امروزی که مصرف‌کننده نحوه‌ قرار دادن و چیدمان آن را مشخص می‌کند از این گونه‌اند. طراحانی هم هستند که به طراحان سبز معروفند و جریاناتی از قبیل اریگامی (انقلاب سبز، استفاده از موادی که به طبیعت برگشت‌پذیرند و استفاده از مقوا در ساخت مبلمان) را رقم زده‌اند.
بدون نظر

ثبت نظر

منتظر پاسخ هستم© 2018 moblha All Rights Reserved

کلیه محصولات مبل ها با امکان ارسال به تمامی نقاط کشور

هرگونه کپی برداری از محصولات ما و یا از مطالب سایت و اقدام به تبلیغ به هر عنوان ممنوع و پیگرد قانونی دارد

مبل ها تولید کننده و توزیع کننده مستقیم محصولات سراسر کشور

مبل ها از سال 90 فاقد نمایندگی می باشد و هرگونه تبلیغ بدون کسب تکلیف غیر مجاز می باشد

تخت خواب های تولیدی مبل ها جزو اثار صنایع فلزی مبل ها بوده و هرگونه تبلیغ و انتشار خارج از سایت مبل ها مجاز نمی باشد

فقط محصولات خریداری شده مستقیم از سایت مبل ها مشمول پشتیبانی و گارانتی مبل ها می باشد

تسویه کامل مبلغ کالا در زمان ثبت سفارش آنلاین مبل و تختخواب یعنی هزینه حمل رایگان در تهران

مشتریان تهرانی که در لحظه ثبت سفارش با اعتماد کامل به ما تسویه کامل میکنند هدیه مبل ها به اعتماد شما کسر سود و پرداخت هزینه حمل در تهران و کرج