طراحي مبلمان


فروش ویژه مبل ها
مبلمان منزل


طراحي مبلمان

طراحي مبلمان

طراحي مبلمان

طراحي مبلمان
آيا مي‌دانيد مبلمان چگونه در طراحي دكوراسيون وارد شد؟ از ابتداي تلاش انسان براي دست‌يابي به آرزوها و تفكرات خويش، هر ملت و قومي با توجه به شرايط رشد اجتماعي و قبيله‌اي خود، به گونه‌اي مبلمان را به خدمت گرفت و اين جريان از پنج‌هزار سال پيش تاكنون ادامه داشته است. در ايران نيز معماري داخلي و طراحي مبل و تخت و چهارپايه به طور مشخص از دوران هخامنشيان، اشكانيان و دوره‌هاي بعد آغاز شده است. معماري داخلي و طراحي مبلمان در دوره پارتيان، از يونان باستان الهام گرفت. در ابتدا مواد و مصالح استفاده شده در طراحي مبلمان از همان مواد و مصالح بومي بود. در اواسط قرن بيستم با ورود مواد و مصالح جديد مثل پلاستيك و تكنيك‌هاي نو مانند ريخته‌گري، معماري داخلي مدرن به مواد و مصالح، مكانيك، الكترونيك، ارگونومي، علم اقتصاد و بازار و روانشناسي بيشتر توجه كرد.

هر خانواده‌اي اعم از اينكه در شهر زندگي کند يا روستا، در چه طبقه اجتماعي و در كدام شرايط جوي باشد، به مبلماني براي رفع نيازهايش نياز دارد.

مبلمان چيست؟

مبلمان از حدود قرن 16 ميلادي در سراسر دنيا مورد استفاده قرار گرفت. واژه‌ مبل در فرانسه به معناي متحرك (Mobile) است؛ و مبل به آنچه قابل حمل و نقل باشد گفته مي‌شود. در كنار آن واژه‌ «Furniture» در انگليسي به معناي اسباب و اثاثيه است. به طور كلي مبلمان مورد بحث ما به وسايل متحركي از قبيل كاناپه، كتابخانه، ميز تلويزيون، پارتيشن، قفسه، تخت و… گفته مي‌شود. هر يك از طرح‌هاي مبلمان براي استفاده در شرايط خاصي ايجاد شده است و اگر مبلمان طراحي نشده بود، آسيب‌هاي جدي و قابل توجهي بر اقتصاد، فرهنگ و سلامت جسم و روان خانواده‌ها وارد مي‌شد.

ارزيابي گروه استفاده کننده

• يكي از نكات اصلي در طراحي اوليه مبلمان، آناليز اجتماعي يا روانشناسي گروه استفاده ‌كننده از آن است. مثلا اگر قرار است يك دست مبل راحتي براي نشيمن طراحي شود، گروه مصرف‌كننده بايد به طور مفصل مورد ارزيابي و آناليز قرار گيرند. اينکه گروه هدف جوان است يا پير؟ پرجمعيت يا كم جمعيت؟ آرام و ساكت يا پرهيجان و فعال؟ نوع طبقه اجتماعي، شغل و… از مواردي است كه در بررسي روانشناسي گروه مصرف‌كننده مؤثر است. حتما بارها برايتان پيش آمده كه هنگام خريد مبلمان يكي را بهتر از بقيه مي‌دانيد و فکر مي‌کنيد اين مبلمان به سن و سال‌تان بيشتر مي‌خورد يا رنگ و فرم‌اش به حال و هواي‌تان نزديك‌تر است.

وضعيت اقتصادي

• از ديگر مواردي كه طراحان به آن توجه مي‌كنند، وضعيت اقتصادي گروه مصرف‌كننده است. مبلماني كه از چوب ماهاگوني يا بامبو ساخته شده و با پوست كروكوديل يا چرم اعلاي خالص روكش شده باشد، كيفيت و ظاهري عالي دارد؛ اما آيا تمام افراد جامعه مي‌توانند آن را بخرند؟ قيمت مبلمان طراحي شده بايد به گونه‌اي باشد که دامنه‌ انتخاب بازتر و وسيع‌تري را براي مشتري ايجاد کند. مثلا مبلماني كه اقتصادي‌تر است يا براي فضاهاي كوچك‌تر طراحي مي‌شود، بايد هم از لحاظ ظاهري شكيل و زيبا باشد و هم مناسب براي شرايط خانه باشد، يعني تاشو، كم‌جا، قابل حمل و نقل و قابل مصرف براي فضاهاي كوچك.

راحتي

• مورد ديگر، راحتي مصرف و توجه به علم ارگونومي است. مثلا صندلي طراحي شده براي كامپيوتر، براي تماشاي تلويزيون يا نويسندگي مناسب نيست و اين به دليل ظاهر ناهمگون آن با بقيه فضاها نيست؛ بلكه هر وسيله‌اي بسته به نوع كاربري، جنس، فرم، زاويه تكيه‌گاه، مساحت نشيمن، ارتفاع و اندازه آن بايد متفاوت طراحي شود. مثلا صندلي ناهارخوري بايد طوري طراحي شود كه فرد در حالت نشسته با زاويه 90 درجه بر روي صندلي قرار گيرد و بعد از صرف غذا صندلي را ترك كند؛ نه اينكه آنقدر گرم و راحت باشد كه فرد در آن فرو رود. يا ميز و دراور اتاق كودك بايد با ارتفاع مخصوص كودك طراحي شود. جنس و رويه صندلي‌هاي كودك بايد كمترين ميزان آلرژي، صدمه و خستگي را براي او داشته باشد.

خلاقيت

توجه به فرم و مقوله زيباشناختي از ديگر مواردي است كه روش کاري هر طراحي را از طراح ديگر متمايز مي‌کند. نوع خطوط، بازي رنگ‌ها و فرم‌هايي كه در پيكره يك شيء وجود دارد و ماهيت ظاهري آن را مي‌سازد، فلسفه‌ هنري طراح را مشخص مي‌کند. به عنوان مثال فرم‌هاي مربعي، گرد يا مثلث، منش و ماهيت يك پيكره را مي‌سازند و به آن هويت مي‌دهند. فرم مي‌تواند آينه‌ ديد مصرف‌كننده‌اي باشد که آن را از ميان فرم‌هاي ديگر انتخاب مي‌كند.

مثلا سبك كلاسيك از قرن نوزدهم در آثار هنري به وجود آمد، اما هنوز هم مبلمان اين دوره جايگاه خود را با نام كلاسيك حفظ كرده است و طرفداران خاص خود را دارد. بنابراين تفكر طراح كه به وسيله مداد بر روي كاغذ جاري مي‌شود و در قالب فرم سه‌بعدي تبلور مي‌يابد، تعيين‌كننده نوع رفتار مصرف‌كننده، ضربه‌زننده يا اصلاح‌كننده فرهنگ و باورهاي يك جامعه و رشد نسل آينده خواهد بود. در اين ميان طراحاني هم هستند كه اين تعيين سرنوشت را به راحتي به دست نمي‌گيرند و حق را به مصرف‌كننده مي‌دهند. اين گروه از طراحان معتقد به تصميم‌گيري و خلاقيت خود مصرف‌كننده در تعيين فضاي زندگي‌اش هستند. يعني مصرف كننده را در جريان طراحي دخالت مي‌دهند؛

مبلمان‌ مدولار امروزي كه مصرف‌كننده نحوه‌ قرار دادن و چيدمان آن را مشخص مي‌كند از اين گونه‌اند. طراحاني هم هستند كه به طراحان سبز معروفند و جرياناتي از قبيل اريگامي (انقلاب سبز، استفاده از موادي كه به طبيعت برگشت‌پذيرند و استفاده از مقوا در ساخت مبلمان) را رقم زده‌اند.
بدون نظر

ثبت نظر

منتظر پاسخ هستم 
توضیحات

ارسال سراسر کشور

Copyright (C) 2012-2018 moblha.com All rights reserved

کلیه محصولات مبل ها با امکان ارسال به تمامی نقاط کشور

هرگونه کپی برداری از محتوای سایت مبل ها ممنوع می باشد
توجه : حق تولید و توزیع و انتشار بسیاری از اثار ما همانند تختخواب های سه طبقه پابلند و پاکوتاه و دیگر اثار مندرج برای این شرکت بنام سید علی حسینی ثبت و محفوظ میباشد
و با توجه به سند رسمی در ثبت اختراعات و املاک کشور در جهت حقوق مالکیت معنوی و هرگونه نشر و تولید و تبلیغ توسط اشخاص سودجو پیگرد قانونی دارد