صنعت چرم – دباغي


فروش ویژه مبل ها
مبلمان منزل


صنعت چرم – دباغي

 صنعت چرم – دباغي

 صنعت چرم - دباغي

صنعت چرم – دباغي

چرم‌سازي يا دباغي فن آماده‌سازي و پرداخت پوست حيوانات براي تبديل آن به چرم است.

پوست از نظر شيميايي پليمري است از اسيدهاي آمينه که آنها را اصطلاحا پروتئين مي‌نامند. اسيدهاي آمينه از طريق پيوندهاي پپتيدي براحتي مي‌توانند تحت تأثير ميکرو ارگانيسم و عوامل بيروني ديگر قرار گيرند. در اين صورت زنجير پروتئين گسسته شده و پوست کيفيت طبيعي خود را از دست خواهد داد. از اينرو براي جلوگيري از هجوم و نفوذ ميکرو ارگانيسمها و عوامل موثر بيروني در پوست بايد تغييراتي که تغيير اساسي در ماهيت پوست وارد نکند بر روي آن بوجود آورد اين عمليات را دباغي پوست گويند.

دباغي با مواد گياهي از قسمت‌هاي مختلف گياه يعني پوست، تنه، برگ، شاخه، ميوه و ريشه گياهان مي‌توان مواد دباغي تهيه کرد. از آن جمله مي‌توان پوست درخت صنوبر، کاج، بلوط، فندق، کائوچو، سماق و … را نام برد.

براي تهيه عصاره يا جوهر دباغي، مواد مذکور را با روشهاي ويژه در آب مي‌خيسانند. در اين عمل مواد جامد و مواد محلول براي دباغي بدست مي‌آيد. به مواد جامد مقداري بي‌سولفيت سديم اضافه مي‌کنند تا اين مواد را حل کند.

دباغي با مواد شيميايي دباغي با کروم: بر عکس مواد دباغي گياهي که منشا گياهي دارند، دباغي با نمکهاي کروم منشا معدني داشته و براي پوست‌ها سبک کارايي دارد. براي تهيه مواد دباغي با کروم از سنگ معدن کروميت (متشکل از %68 اکسيد کروم (III) و %32 اکسيد آهن (II)) استفاده مي‌شود. دوام پوست دباغي شده با نمک کروم حدود سه برابر دوام پوست دباغي شده با مواد گياهي است.

دباغي با زاج سفيد: اين نوع دباغي از روشهاي بسيار قديمي است. برتري دباغي خز با زاج سفيد در اين است که به علت بيرنگ بودن آن، اثري بر روي موي خز باقي نمي‌ماند. در صورتي که در دباغي به‌وسيله مواد گياهي و کروم، موهاي پوست بيرنگ مي‌شود. دباغي با نمکهاي آهن: در اين روش از نمکهاي مختلف آهن استفاده مي‌شود که از آن جمله مي‌توان سولفات آهن «III)، کلريد و سولفات آهن «III) فتالاتهاي آهن «III) و … را نام برد.

دباغي با سولفات زيرکُنيم: پوستهاي اسيدي شده را با محلول سولفات زيرکنيم نيم دباغي مي‌کنند. براي دباغي با اين روش، زماني نمک دباغي به پوست نيم دباغي شده اضافه مي‌شود که پوست همراه با ده درصد وزن خود با اکسيد زيرکنيم همراه باشد. پس از عمليات دباغي، پوست را با بي‌کربنات سديم، قليايي مي‌کنند.

دباغي با مواد روغني: روغن ماهي و برخي از روغنهاي گياهي مانند روغن دانه آفتابگردان خاصيت دباغي داشته و براي دباغي پوست شوکا و بز کوهي که معمولاً در تهيه لباس و دستکش کاربرد دارند مصرف مي‌شوند.

دباغي با مواد سنتزي (سينتان) اين مواد دباغي که امروزه جايگزين مواد دباغي طبيعي شده‌اند، خود به چهار دسته تقسيم مي‌شوند:

سينتان آليفاتيک: که از سولفو کلريد پارافينها و دي‌ايز و سياناتها تهيه مي‌شود.

سينتان متروسيکليکي: که از ملامين ساخته مي‌شود.

سينتان آروماتيک: که از سينتان با گروه فنلي و بردن گروه فنلي تهيه مي‌شود. سينتان کايتونيک: که از ترکيبات فنلي چند عاملي با آلدهيدها و آمينها تهيه مي‌شود.

دباغي با فرمالدئيد: در اين روش محلول دباغي که شامل آب، فرمالدئيد و قليا است ولي مي‌توان به جاي سود، از بي‌کربنات سديم، کربنات کلسيم يا کربنات منيزيم نيز استفاده کرد.

دباغي نيم کرومي: اين نوع دباغي با نمکهاي کروم و مواد گياهي انجام مي‌گيرد که ممکن است در آن از سه روش استفاده شود.

دباغي اوليه با محلول کروم و دباغي مجدد با محلول دباغي گياهي دباغي اوليه با مواد گياهي و دباغي مجدد در محلول کروم دباغي به‌وسيله مواد گياهي و محلول کروم بطور هم‌زمان.

اين روش دباغي براي چرم رويه بويژه براي تهيه چرمهاي بسيار خوب، ضد آب، چرمهاي ضخيم، دباغي چرم زيره و لباس مورد استفاده قرار مي‌گيرد. عيب اين روش آن است که چرم به سهولت چروک برمي‌دارد.

 

دباغي نيم زاجي:به سه روش انجام مي‌گيرد:
دباغي اوليه در محلول زاج سفيد و دباغي مجدد در محلول عصاره گياهي دباغي اوليه در محلول عصاره گياهي و دباغي مجدد در محلول زاج سفيد دباغي با محلول عصاره گياهي و زاج سفيد بطور هم زمان

پوست دباغي شده که در پايان بصورت چرم بدست مي‌آيد، داراي مقدار زيادي آب است بنابراين قبل از هر عمل ديگر بر روي چرم حاصل، بايد آب از آن گرفته شود اين عمل به‌وسيله ماشين آبگيري يا پرس کردن و … انجام مي‌گيرد.
بدون نظر

ثبت نظر

منتظر پاسخ هستم 
توضیحات

ارسال سراسر کشور

Copyright (C) 2012-2018 moblha.com All rights reserved

کلیه محصولات مبل ها با امکان ارسال به تمامی نقاط کشور

هرگونه کپی برداری از محتوای سایت مبل ها ممنوع می باشد
توجه : حق تولید و توزیع و انتشار بسیاری از اثار ما همانند تختخواب های سه طبقه پابلند و پاکوتاه و دیگر اثار مندرج برای این شرکت بنام سید علی حسینی ثبت و محفوظ میباشد
و با توجه به سند رسمی در ثبت اختراعات و املاک کشور در جهت حقوق مالکیت معنوی و هرگونه نشر و تولید و تبلیغ توسط اشخاص سودجو پیگرد قانونی دارد