صنعت مبلمان ايران و جايگاه آن در بازارهاي جهاني


فروش ویژه مبل ها
مبلمان منزل


صنعت مبلمان ايران و جايگاه آن در بازارهاي جهاني

صنعت مبلمان ايران و جايگاه آن در بازارهاي جهاني

صنعت مبلمان ايران و جايگاه آن در بازارهاي جهاني

صنعت مبلمان ايران و جايگاه آن در بازارهاي جهاني

در اين ميان، هرچند که به اعتقاد برخي کارشناسان اقتصادي معيار ارزش افزوده و مزيت نسبي توليد يک کالا، مهمترين مبنا براي جذب سرمايه‌گذاري جهت توليد آن کالا است،اما بدون شک در کشورهاي درحال توسعه اين معيار نمي‌تواند بدون دخيل نمودن شرايط خاص اجتماعي اين کشورها، حداقل در دوران گذار، مبناي کاملي را براي اولويت بندي بخش‌هاي مختلف صنعت يک کشور جهت سرمايه- گذاري و حمايت دولت، به دست دهد.
به اعتقاد کارشناسان، ايران امروز در شرايط اجتماعي خاصي بسر مي‌برد که از آن به “دهه انفجار جمعيت” ياد مي‌شود، در چنين شرايطي مهمترين معضل اجتماعي کشور که نمي‌تواند و نبايد از پيش چشمان مسوولان نظام کنار رود، بحث بنيادين “ايجاد اشتغال مولد” براي جمعيت چندين ميليوني جوانان درکشور است.
اين کارشناسان معتقدند، تعيين صنايعي در کشور که ضمن تضمين دستيابي به ارزش افزوده مناسب در کوتاه مدت، بالاترين بازده اشتغالزايي را به نسبت ميزان و مدت زمان سرمايه‌گذاري يعني همان صنايعي که به عنوان “صنايع زنجيره‌اي زود بازده” نامگذاري مي‌شود، به همراه داشته باشد، بايد مورد توجه مسوولان قرار گيرد.
در اين راستا صنعت مبلمان يا توليد مصنوعات چوبي از دهه‌هاي گذشته همواره به عنوان يکي از مصاديق صنايع زنجيره‌اي زود بازده که مي‌تواند منجر به توسعه اقتصادي کشورها شود، از سوي نهادهاي اقتصادي وابسته به سازمان ملل متحد به کشورهاي جهان سوم و درحال توسعه پيشنهاد شده است.
البته طي يک دهه اخير نتايج معجزه آساي اين پيشنهاد در کشورهايي مانند چين، مکزيک، مالزي، اندونزي و اخيرا فيليپين و ويتنام ديده شده است.
امروزه بايد دولتمردان اقتصادي دولت نهم که درحال تدوين استراتژي‌هاي اقتصادي توليد با اتکا به سرمايه‌گذاري و حمايت از صنايع کشور هستند، فراموش نکنند که صنعت چوب و مبلمان ايران با دارا بودن دهها هزار واحد صنعتي و کارگاهي که از نظر تعداد و نه از نظر بازده توليد با واحدهاي مشابه در کشور چين برابري مي‌کند، مي‌تواند با توليد مبلمان با کيفيت و قيمت قابل رقابت دربازارهاي جهاني اين کالا، به بازارهاي چند ميليارد دلاري خارجي دست يابد.
اين صنعت ضمن تحقق بخش مهمي از استراتژي توسعه صادرات غيرنفتي و ارز- آوري به نحو چشمگير، مي‌تواند دولت را در رفع مهمترين مشکل کنوني جامعه يعني بيکاري، ياري کند.
به اعتقاد برخي ديگر از کارشناسان، اطلاع رساني نيز در زمينه شناساندن محصولات توليدي به ديگر کشورها از اهميت بسياري برخوردار است.
در اين خصوص کارشناس امور بازرگاني سفارت اسپانيا در تهران معتقد است که اطلاع‌رساني درمورد صنعت مبلمان ايران بويژه در خارج از ايران، ضعيف است و بايد تقويت شود.
“ياگو فرناندز باريا” که براي بازديد از محصولات ارائه شده در نمايشگاه مبلمان به محل دائمي نمايشگاه بين‌المللي تهران آمده بود، افزود: صنعت مبلمان ايران از توانمندي‌هاي بالايي براي همکاري بين‌المللي برخوردار است که اين امر، نيازمند تقويت بيشتر مي‌باشد.
استفاده نکردن از طراحان داخلي نيز از ديگر مشکلات اين بخش است.
يک کارشناس ارشد معماري داخلي در اين خصوص گفت که کارگزاران صنعت چوب داخلي بايد از طراحان متخصص ايراني استفاده کنند. حسن متقي افزود: کارگزاران صنعت چوب بيشتر از طرح‌هاي فرنگي الگوبرداري مي‌کنند، درحالي که طراحان داخلي ما بسيار ماهر هستند.
وي اظهار داشت: بايد زمينه را براي طراحان جوان داخلي و متخصص فراهم کنيم تا آنان نيز توانمندهاي خود را بروز دهند.
يک توليدکننده آلماني در صنعت مبلمان گفت: آينده صنعت چوب و مبلمان در ايران روشن و شکوفا است.
“لوتار هرزوگ” شرکت‌کننده در نمايشگاه بين‌المللي مبلمان اداري و منزل افزود: اگرچه درايران هنوز کيفيت برخي محصولات توليدي به روز نيست، اما سرمايه‌گذاري در صنعت چوب ايران چشم انداز روشني دارد.
يک ايتاليايي توليدکننده صنايع چوبي گفت: با وجود پتانسيل‌هاي زياد در صنعت چوب ايران، متاسفانه اين صنعت در دنيا ناشناخته است.
“سزار تولينو” شرکت‌کننده در نمايشگاه بين‌المللي مبلمان اداري و منزل، اظهار داشت: ايران براي پيشبرد تکنولوژي مبلمان خود بايد بيش از پيش سرمايه‌گذاري کند.
دبير اتحاديه صادرکنندگان مبلمان منزل و اداري گفت: صنعت بهره‌برداري از چوب با هدف توليد فرآورده‌هاي مورد نياز بشر در مقاطع مختلف تاريخ با پيشرفت‌ها و جهش‌هاي علمي و تکنولوژيک انسان، هماهنگ و همراه شده است.
عليرضا عباسي افزود: افزايش بي‌رويه واردات مبلمان خارجي و سير نزولي صادرات مبلمان ايران که طي چند سال اخير رخ داده به‌طور قطع درخور صنعت مبلمان ايران نيست، زيرا پتانسيل صنعت مبلمان ايران با در اختيار داشتن بيش از ? ??هزار واحد صنفي و ? ?/?درصد از نيروهاي کار کشور بسيار فراتر از وضع کنوني است. وي اظهار داشت: در اين خصوص در عرصه جديد اقتصاد ايران، آينده از آن اصنافي است که قدرتمندترين تشکل‌ها و متناسب‌ترين پيوند را در ميان تشکل‌هاي خود دارند.
دبير اتحاديه صادرکنندگان مبلمان منزل و اداري گفت: وضعيت مبلمان در ايران به دو روش مدرن و کلاسيک تقسيم مي‌شود که با توجه به ورود تکنولوژي به کشور از نظر واردات مبلمان مدرن آمار بسيار پايين است.
عباسي ادامه داد: اما درخصوص ملبمان کلاسيک به دليل دسترسي نداشتن به تکنولوژي روز دنيا، اين صنعت وضعيت خوبي ندارد و اساسي‌ترين مشکل درمورد مبلمان کلاسيک، واردات بي‌رويه اين کالا است.
وي اظهار داشت: حدود ? ??هزار واحد کارگاهي کوچک مبلمان کلاسيک در کشور وجود دارد که بايد آنها را تجهيز کنيم تا بتوانيم در مقابل رقباي خارجي مقاومت کنيم که براي تجهيز اين کارگاهها به حمايت دولت نيازمنديم .

 

 
بدون نظر

ثبت نظر

منتظر پاسخ هستم 
توضیحات

ارسال سراسر کشور

Copyright (C) 2012-2018 moblha.com All rights reserved

کلیه محصولات مبل ها با امکان ارسال به تمامی نقاط کشور

هرگونه کپی برداری از محتوای سایت مبل ها ممنوع می باشد
توجه : حق تولید و توزیع و انتشار بسیاری از اثار ما همانند تختخواب های سه طبقه پابلند و پاکوتاه و دیگر اثار مندرج برای این شرکت بنام سید علی حسینی ثبت و محفوظ میباشد
و با توجه به سند رسمی در ثبت اختراعات و املاک کشور در جهت حقوق مالکیت معنوی و هرگونه نشر و تولید و تبلیغ توسط اشخاص سودجو پیگرد قانونی دارد