صادرات مبلمان فلزي رو به صفر مي گذارد


فروش ویژه مبل ها
مبلمان منزل


صادرات مبلمان فلزی رو به صفر می گذارد

    moblha

صادرات مبلمان فلزی رو به صفر می گذارد

صادرات مبلمان فلزی رو به صفر می گذارد

صادرات مبلمان فلزی رو به صفر می گذارد

مردم نواحی بمپور ، شهداد ، تل ابلیس ، تپه سیلک و تپه زاغه از حدود هفت هزار سال پیش با ساخت اشیای فلزی، به ویژه اشیای مسی آشنا بودند. پس از کشف فلزات دیگر، فلزکاران با افزودن قلع به مس، آلیاژ سختی به دست آوردند و به دنبال آن عصر مفرغ آغاز شد که قدمت آن به ? هزار سال قبل از میلاد می رسد. با تشکیل حکومت هخامنشی، هنر فلزکاری تحول یافت و جایگاه ویژه ای در صنعت این دوره پیدا کرد. هنر فلزکاری در دوره سامانی هنری درباری بود که مردم را تحت تاثیر خود قرار داد. در اوایل دوره اسلامی، استفاده از آلیاژهای مختلف رایج شد. در دوره صفویه نیز علاوه بر آلیاژ از آهن و فولاد نیز مصنوعات فلزی ساخته می شد. در پی این دوره و در مرحله گذار از مفرغ به آهن (Carburization)، فرآیند اضافه کردن کربن به آهن کشف شد. این زمان، آهن بیشتر به شکل آهن اسفنجی مورد استفاده قرار می گرفت. آهن اسفنجی ترکیبی از آهن و سرباره بود که همراه با مقداری کربن و کربور طی چندین مرحله چکش می خورد تا سرباره و اکسید کربن از آن آزاد شده و آهن کار شده تولید شود، آهن کاره ای که این روزها به نام آشنای فرفورژه خوانده می شود. فرفورژه تنها مقدار کمی کربن داشت و در هنگام سرد شدن به آسانی سخت نمی شد. مردمان خاورمیانه متوجه شدند که این محصول جدید سخت با حرارت دادن طولانی مدت آهن کاره در درون زغال چوب و سرد کردن آن در آب یا روغن به دست آمده، خاصیت شکنندگی کمتری نسبت به مفرغ دارد.
این چنین بود که عصر جدید آهن و مفرغ که محصول جدیدی را به بازار تقاضای بشر وارد کرد، آغاز شد و محصول آن در بسیاری از موارد زندگی روزمره جایگاه خود را یافت و مورد استفاده قرار گرفت. فرفورژه ها همان مصنوعات فلزی هستند، مصنوعاتی که ساختشان به دوات گری شهرت دارد و از نخستین شغل ها به حساب می آیند، شغل هایی با قدمت چند هزار ساله که مبتکرانشان ابتدا با کوبیدن یک قطعه سنگ روی فلز سرد به ساخت آن می پرداختند و امروزه همان آهن های چکش خورند.
گرچه محصول فرفورژه در خاورمیانه کشف شد، ولی با نامی فرانسوی معروف شد. محصولی که توسط چینی ها به اروپا وارد شد و توسط یک غیرچینی به چین رفت! آهن در چین به صورت یک محصول فرعی و حاشیه ای توسط کشاورزان مورد استفاده قرار می گرفت و نتوانست در بین اشراف چین جایی برای خود باز کند.
با پیشرفت تکنولوژی و همزمان با شیوه زندگی صنعتی، آهن ها هم نقش موثری در زندگی بشری یافته، قبل از رسیدن عصر فراصنعتی، آهن و محصولاتش تنها کاربردهای اساسی شان در ساخت اسکلت خانه ها به کار برده می شد، ولی با جهش علم و تکنولوژی، آهن ها خانه نشین شدند و به ساختار و چیدمان خانه ها نیز نفوذ کردند. به غیر از پنجره ها، پله ها، حفاظ ها و نمای ساختمان ها، آهن به انسان نزدیک تر شد و به مبل و وسایل تزئینی و تخت خواب ها تبدیل شد و نمای صنعتی خود را به صنعت هنرمدارانه تبدیل کرد.
محمدرضا باقری یکی از تولید و صادرکنندگان محصولات فرفورژه، در این باره می گوید: با توجه به مسائل ارگونومی و تاثیرات آن در نحوه زندگی بشر، امروزه مبلمان جایگاه ویژه ای را در زندگی به خود اختصاص داده است. اگر در گذشته مبلمان تنها بر پایه فرم و رنگ خریداری می شد، امروزه افزون بر این مهم، مواد اولیه ساخت مبلمان از دیدگاه زیست محیطی، بازیافت و حتی تبدیل به احسن در نظر گرفته می شود.
وی با اشاره به زیبا، ماندگار و ارزان بودن صنعت مبلمان فلزی گفت: در حالیکه این صنعت بسیار ارزان تر از مبلمان چوبی و پارچه ای است و ضررهای فروش و تعویض آن بسیار کم است و دیرتر خراب می شود، ولی وزن زیاد آن یکی از معضلات مصنوعات فرفورژه است .وی درخصوص صادرات این صنعت گفت: صادرات مبلمان و محصولات فرفورژه از ایران به کشورهای آسیای میانه و کشورهای خاورمیانه صورت می گرفت، اما در حال حاضر با توجه به تولیدات بالا و متنوع این محصول در کشورهای چین، دانمارک و چند کشور دیگر تقریباً صادرات این محصول متوقف شده است.
این در حالی است که به گفته این صادرکننده، صادرات مبلمان و مصنوعات فلزی به ویژه فرفورژه به دلیل نبود شاکله فکری مناسب و سیاست مدون توسط تولیدکنندگان این محصول، رو به صفر می گذارد.نداشتن اتحادیه، انجمن صنفی، سندیکا یا حتی NGO برای تمرکز و حضور دست اندرکاران این محصول نیز مشکل دیگری است که باقری بر آن تاکید دارد.معضلی که رکود، زیاد شدن دست های زائد در تولید، نبود چشم ناظر و مدافع حقوق صنفی را برای این قشر از صنعتگران به همراه داشته است تا جایی که هنوز روند مشخص و تعریف شده ای از صادرات و نحوه تولید و توزیع فرفورژه در کشور وجود ندارد و این گروه از دستورالعمل هیچ سندیکایی پیروی نمی کند.به گفته باقری، این موضوعات بروز مشکلاتی همچون تعریف نشدن تعرفه بیمه کارگری و پایه مالیات برای این صنعت را به همراه داشته است.گرچه تنها ?? تا ?? کارگاه بزرگ و کوچک تولید مصنوعات فرفورژه در تهران فعال هستند، ولی مبلمان فرفورژه در یک برهه از زمان توانست بازار مبلمان را تسخیر کند؛ این در حالی است که با نبود حمایت و نبودن اجماع درون صنفی در این صنعت و شیوع واردات مبل های خارجی به کشور، حتی چند کارگاه در این صنعت به ورشکستگی رسیدند.قیمت های تمام شده برای ساخت فرفورژه، بر کیلو آهن و بازار خراب آهن در سال های قبل توانست جلوی رشد این صنعت نسبتاً مدرنیزه را بگیرد و حتی تلاش صنعتگران این محصول برای ایجاد بازار مناسب، تنوع و حتی تلفیق آهن و چوب و تولید محصولی جدید را با کسادی مواجه کند.
به هر حال با همه ظرافت هایی که در ساخت فرفورژه به کار می رود، ولی زمختی و خشونت فلز در آن احساس می شود. اگرچه این خشونت نمی تواند مانعی برای ورود این محصول به خانه های کوچک آپارتمانی باشد. محصولاتی که حتی در راه پله ها، پارک ها، درهای ورودی و قفسه بندی منازل نیز به چشم می خورند.
باقری در مورد مشکل بیمه کارگری این صنف می گوید: کارگر فرفورژه کار زیرمجموعه هیچ نوع بیمه کارگری نمی شود. این کارگرها بلاتکلیف هستند و نمی توان آنها را بیمه کرد و این یکی از چالش های بزرگ کارگران فرفورژه با بیمه تامین اجتماعی است که به ضرر صاحب کار ختم می شود.وی همچنین نبود تعرفه مشخص برای مالیات را معضل این شغل خوانده و می افزاید: بسیاری از ماموران دارایی، حتی در مورد این صنعت چیزی نمی دانند و بی قاعده و بدون اشل مالیات بندی می کنند. به هر حال گرچه مشکلات زیادی پتک بر سر صنعت آهن می زنند، ولی می توان گفت این صنعت جای خود را در دل صنایع دستی ایران باز کرده است؛ صنعتی که این روزها همچون تمام تقلب های دیگر، نوع ماشینی آن هم به تولید رسیده است. تولید فرفورژه های کارخانه ای که به راحتی قالب گیری و ساخته می شوند و نیاز چندانی به کار دست ندارد؛ مشکلی که هنگام خرید می تواند نگاه خریدار را دچار اشتباه کند و به جای هزینه کردن برای هنر دست پول زیادی بابت هنر ماشین های صنعتی بپردازد.
به طور کلی برای ساخت یک سرویس خواب فرفورژه ? تا ? نفر کارگر باید به مدت ?? ساعت کار کنند که دستمزد آنها در پایین ترین سطح، ? هزار تومان و بالاترین دستمزد آنها روزانه ?? هزار تومان است. اگر سرویس با فلز معمولی ساخته شود، قیمت آن ?? تا ?? هزار تومان تمام می شود، اگر با تسمه و… تزئین شود حدوداً ???هزار تومان هزینه برمی دارد که ?? تا ??درصد آن سود خالص فروشنده است.هر سرویس خواب نیاز به ?? تا ?? قوطی پروفیل دارد که هر پروفیل ??? تومان قیمت دارد و ?? کیلوگرم وزن تمام شده یک سرویس خواب است. به غیر از اجرت، هزینه خم کاری، رنگ، سنگ کاری (ساب) و سوراخ کردن به رقمی بالغ بر ??هزار تومان می رسد که با سود ??درصد فروخته می شود.به هر حال، گرچه تولید کنندگان محصولات فلزی از بهینه سازی، دستیابی به صادرات و رفع مشکلات درون صنفی خود فاصله گرفته اند، ولی هنوز جای مبل ها و مصنوعات فلزی در خانه های ایرانی خالی است.

 
بدون نظر

ثبت نظر

منتظر پاسخ هستم© 2018 moblha All Rights Reserved

کلیه محصولات مبل ها با امکان ارسال به تمامی نقاط کشور

هرگونه کپی برداری از محصولات ما و یا از مطالب سایت و اقدام به تبلیغ به هر عنوان ممنوع و پیگرد قانونی دارد

مبل ها تولید کننده و توزیع کننده مستقیم محصولات سراسر کشور

مبل ها از سال 90 فاقد نمایندگی می باشد و هرگونه تبلیغ بدون کسب تکلیف غیر مجاز می باشد

تخت خواب های تولیدی مبل ها جزو اثار صنایع فلزی مبل ها بوده و هرگونه تبلیغ و انتشار خارج از سایت مبل ها مجاز نمی باشد

فقط محصولات خریداری شده مستقیم از سایت مبل ها مشمول پشتیبانی و گارانتی مبل ها می باشد

تسویه کامل مبلغ کالا در زمان ثبت سفارش آنلاین مبل و تختخواب یعنی هزینه حمل رایگان در تهران

مشتریان تهرانی که در لحظه ثبت سفارش با اعتماد کامل به ما تسویه کامل میکنند هدیه مبل ها به اعتماد شما کسر سود و پرداخت هزینه حمل در تهران و کرج