تاریخچه مبلمان باوهاوس


فروش ویژه مبل ها
مبلمان منزل


تاریخچه مبلمان باوهاوس

تاریخچه مبلمان باوهاوس

تاریخچه مبلمان باوهاوس

تاریخچه مبلمان باوهاوس

 

سبک Bauhaus یک سبک مهم طرّاحی مدرسه محور در زمینه هنرهای کاربردی بود. در سال 1919 در Weimar آلمان تأسیس شد. مؤسس آن Walter Gropius، یک آرشیتکت مدرن بود که بعدها معلمّ و مدیر مدرسه Bauhaus شد. علاوه بر تأثیر روی معماری مدرن، هنر و طراحی گرافیک، مدرسه Bauhaus نقشی مهم در طرّاحی مبلمان اوایل قرن 20 داشت.

فلسفه طرّاحی Bauhaus

مدرسهBauhaus، فلسفة طراحی خود را روی این اصل میگذاشت که طرّاحی باید متناسب با نیازهای جامعه باشد و از تکنولوژی و مواد جدید در جهت برآوردن ارزان قیمت نیازهای مصرف کننده استفاده کند. مکتب Bauhaus از تزئینات بورژوایی اجتناب میکرد و در عوض از محصولات کارآمد و ارزان قیمت استفاده میکرد. این فلسفه منجر به طرّاحی تمیز، ساده و مدرن شد.

طرّاحی مبلمان

یکی از مهمترین اقدامات Bauhaus استفاده از فولاد به عنوان قاب در انواع مختلف مبلمان مثل میز، صندلی، کاناپه و حتّی چراغها بود. استفاده از وسایل ساخت ماشین و انبوه تولید شده، اشکال سادهای را شکل داد که به کاردستی کمتری نیاز داشتند. لولههای فولادی هزینههای تولید و در نتیجه قیمت نهایی محصول را به طرز چشمگیری کاهش میدادند. آنها همچنین به ظاهر مدرن و جاری مبلمان کمک میکردند.

طرّاحان مهم

Marcel Breuen، آرشیتکت مجارستانی الاصل، طراح مبلمان و استاد مدرسه 1902-1981( Bauhaus( اوّلین بار استفاده از لوله های فولادی در طرّاحی مبلمان را هنگام طرّاحی صندلی Wassily در1925، پیشنهاد کرد. Breuen از 1924 تا 1928 در مدرسه Bauhaus تدریس کرد و با اینکه در زمینه معماری تخصص داشت امّا طرّاحی مبلمان در مدرسه تدریس میکرد. وزن کم و ظاهر ساده و زیبا و چرمدوزی صندلی Wassily به خوبی دربرگیرنده فلسفه Bauhaus در رابطه با فرم کارآمد بود. Breuen بعدها به ایالات متّحده مهاجرت کرد. در سال 1929، یک پیرو دیگر مدرسه Bauhaus، طراح مبلمان 1886-1969( Ludwig Van den Rohe( صندلی Barcelona را طرّاحی کرد. صندلی Barcelonaپایه های X شکل با رویة چرم و پشتی چرم داشت.

استانداردهای طرّاحی

در مدرسة Bauhaus طراحی مبلمان در گام اوّل با توجه به کاربرد انجام میشود. در این مدرسه این باور وجود دارد که مبلمان برای نشستن باید راحت باشند. طراحان برای دستیابی به این هدف اشکال سادهای طراحی کرده اند. علاوه بر آن یک مجموعه ویژگی دیگر بر اساس تحلیل کارآیی مبلمان وجود دارد. این استانداردها شامل صندلی هایی با پشتی قابل تنظیم، ممنوعیت استفاده از پارچه های گرانقیمت، صندلی های زاویه دار برای کاهش فشار به بدن است. آخرین نکته های که باید در نظر گرفته شود، عدم فشار به ستون فقرات برای پیشگیری از درد و مشکلات ثانوی است.

تأثیرات

مدرسة Bauhaus در طول حیات خود و قبل از بسته شدن توسط رژیم نازی در سال 1993 سه مکتب متوالی متفاوت را تجربه کرد. بسیاری از مدرسان این مدرسه به کشورهای دیگر گریختند و ایده های هنری، معماری و طراحی مبلمان خود را نیز به همراه بردند و سبب ایجاد تأثیر بین المللی مدرسة Bauhaus شدند. تأثیر این مدرسه بسیار فراگیر بود و حتی امروزه نیز در طراحی های مدرن به چشم میخورد.

چگونه طرّاحی مدرسة Bauhaus را بشناسیم؟

اگر به طراحی علاقمند هستید، حتماً اصطلاحات عصر ماشین و Bauhaus که غالباً به جیا هم به کار میروند را شنیدهاید. این درست است که آنها نقاط مشترک زیادی داشتهاند. اما Bauhaus نه تنها یک ظاهر خاص را توصیف میکند، بلکه نماینده جنبش آفریننده آن نیز هست. Bauhaus اواخر 1920 در آلمان شروع به کار کرد و نه تنها پاسخی قوی به ایدههای جدید در مورد معماری و طرّاحی بود، بلکه پاسخی به تغییرات فلسفی و سیاسی جاری در آن زمان بود. در زیر بعضی از ویژگیهای Bauhaus ذکر شده است:

گام اوّل

به دنبال سادگی بگردید. طراحی Bauhaus برای سادگی خطوط و اَشکال ارزش قائل است. به دنبال خطوط صاف یا منحنیهای باز باشید. در طرّاحی کلّی تکرار لایه ها دیده میشود. مثلاً یک ردیف استوانه یا ترکیب 2 یا 3 زاویه ایجاد اثری ساده امّا قوی میکند.

گام دوّم

در طرّاحی های Bauhaus دنبال کمیت سبکی باشید. طرّاحی Bauhaus به دنبال مواد جدیدی است که سبکتر و کم حجمتر باشند در مقایسه با مواد سنتی. آلومینیوم، فولاد، پلاستیک و شیشه در طراحی Bauhaus فراوان به چشم میخورند. یکی دیگر از ویژگیهای طرّاحی Bauhaus اینست که میتوان تعداد زیادی از این میز و صندلی ها را در یک نقطه روی هم قرار داد.

گام سوّم

تعیین کنید که آیا خود موّاد هم در طرّاحی مهم هستند یا نه؟ در طرّاحی Bauhaus مواد نه تنها بخشی تشکیل دهنده، بلکه اغلب نقطة تمرکز مبلمان محسوب میشوند. طرّاحی ساده و سطوح صاف پلاستیکی، شیشهای و فلزی در جهت تقویت نقش مواد مورد استفاده قرار میگرفتند.

گام چهارم

برای تشخیص اینکه یک وسیله در زمان نو بودنش گران قیمت یا ارزان قیمت بوده است شما باید یک خریدار حرفه ای باشید. یکی از اهداف Bauhaus این بود که محصولات ارزان قیمت باشند. این محصولات برای طبقة ثروتمند طرّاحی نشده بودند، بلکه برای مردمی بودند که دنبال اشیاء ساده و زیبا و ارزان قیمت بودند.

گام پنجم

آیا تمیز کردن شیء که در مقابل شماست راحت است؟ مفهوم مبلمان بهداشتی در این دوره بسیار فراگیر بود. بخصوص در اروپا مبلمانی که به راحتی با آب و گردگیری تمیز میشدند بسیار مورد قبول بودند.

گام ششم

در طرّاحی کارآیی را عنصر کلیدی در نظر بگیرید. طرحهای Bauhaus در کنار طرح های بسیاری از جنبش های معاصر دارای این ایده هستند که کارکرد یک شیء باید شکل آن را تعیین کند. در طراحی Bauhaus لولاها و بخش های نگه دارنده به جای اینکه پنهان شوند تقویت میشدند.

گام هفتم

تفاوت بین کارآیی در طرح های Bauhaus و کارهای هنری را درک کنید. آنچه در مورد کارآیی طرح های Bauhaus متفاوت است اینست که جنبه های مکانیکی طرح، قطعات دست ساز نبودند. در نتیجه این کارآیی اصطلاحاً کارآیی مکانیکی است. وسایل غالباً دارای ظاهری صنعتی هستند و نه ظاهری دست ساز. آنها با انعکاس اهمیت و زیبایی ماشین پیشرفت های عصر خود را به نمایش میگذارند.
بدون نظر

ثبت نظر

منتظر پاسخ هستمفروشگاه اینترنتی مبل ها ، بررسی، انتخاب و خرید آنلاین

مبل ها تولید کننده و توزیع کننده انواع سرویس مبل و تختخواب و لوازم منزل سراسر کشور این سایت فعال از سال 1390 تا به امروز

با پایبندی به سه اصل کلیدی، پرداخت در محل ، 7 روز ضمانت بازگشت کالا و تضمین صحت و کیفیت کالا

سایت مبل ها با افتخار توانسته رضایتمندی همیشگی خریداران محصولات خود را حفظ نماید

شعار مبل ها ماندگاری و دوام ، برای مشاهده تشکرات مشتریان سایت مبل ها از بخش افتخارات ما دیدن کنید

اثار ما همانند تختخواب های سه طبقه پابلند و پاکوتاه و دیگر اثار مندرج برای این شرکت بنام سید علی حسینی ثبت و محفوظ میباشد

و با توجه به سند رسمی در ثبت اختراعات در جهت حقوق مالکیت معنوی و هرگونه نشر و تولید و تبلیغ توسط اشخاص سودجو پیگرد قانونی دارد

Copyright (C) 2012-2018 moblha.com All rights reserved

کلیه محصولات مبل ها با امکان ارسال به تمامی نقاط کشور