Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
  • خرید مبل تختخوابشو

انواع چوب در مبل سازی

انواع چوب در مبل سازی

ممرز
ریز بافت،سفید مایل به کرم،نیمه سنگین و سخت.این چوب در مقابل ذربه و سایش مقاوم است.
کاربرد:کاغذ سازی،تخته خرد چوب سازی،تخته فیبر،واگن سازی،تراورس راه آهن،چوبهای تونلی


تبریزی:
رنگ:سفید تا کرم روشن،اغلب لکه های سیاه و یا قهوه ای دارد.
چوبی نسبتاً نرم،سبک که دوام زیادو ندارد و کار با آن آسان است.
کاربرد:تخته خورده چوب،کبریت و جعبه سازی

چوبهایی تا حالا گفتیم پهن برگ بودند اما چوبهای سوزنی برگ
کاج ایرانی(کاج معمولی)
درشت بافت،به رنگ سفید تا سفید مایل به کرم،نسبتاً سبک و نرم،گره های زیادی دارد
کاربرد:ساخت خانه های چوبی،چوبهای تونلی،تراورس راه آهن،جعبه سازی،در،پنجره،تیر برق و تلفن

نراد:
رنگ:سفید تا سفید مایل به کرم تا قهوه ای مایل به صورتی
راست تار،سبک،نرم،کم دوام
کاربرد:کارهای ساختمانی،مبل سازی،قفسه سازی

 

 

گردو
چوبی ریز بافت،به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای تا قهوه ای تیره و دارای نقوش زیبا و نسبتاًبادوام است.این چوب نیمه سنگین و نیمه سخت و در مقابل فشار،خمش و کشش مقاوم است.

کاربرد:کارهای هنری و تزئینی،تهیه روکش،خراطی،ساخت مبلمان.آلات موسیقی
،قنداق تفنگ،مجسمه سازی،منبت کاری،خاتم سازی،معرق

چنار
چوب به رنگ سفید روشن تا قرمز مایل به قهوه ای است که لکه های قهوه ای صدفی ماننددارد.چوبی است نیمه سخت و نیمه سنگین و بادوام

کاربرد:ساخت درهای اماکن متبرکه،دسته ابزار،صندلی،غربال،صندوق، پاشنه سازی
پنجره سازی و خاتم سازی

بلوط
چوبی به رنگ قهوه ای روشن تا تیره،درش بافت و بادوام است.نسبتاً نیمه سخت و نیمه سنگین تا سنگین است.در برابر سایش(ساییدگی) مقاومت زیادی دارد

کاربرد:بهترین چوب برای پارکت،ساخت مبلمان،تهیه روکش،ساختمانهای چوبی،
تراورس راه آهن،چوبهای معدن،پنجره سازی،مدلسازی

 

 

توسکا(ییلاقی)
رنگ این چوب در هنگام قطع صورتی روشن(قرمز)است که پس از خشک شدن کم کم به رنگ نارنجی درمی آید.چوبی است نسبتاً نیمه سخت و در مقابل ضربه و فشار مقاوماست.
کاربرد:قایق سازی،مداد سازی،ساخت مبلمان،ساختمانهای چوبی،کاغذ سازی،جعبه سازی،منبت کاری،تخته لایه و روکش

 
ملج

چوبی به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است و گاهی اوقات رگه های سبز رنگ در آن دیده میشود
چوبی درشت بافت،نیمه سخت و نیمه سنگین،نسبتاً بادوام و در برابر ضربه و خمشمقاوم است
کاربرد:ساختمانهای چوبی،ساخت مبلمان،روکش،وسایل ورزشی.در،پنجره و تخته لایی
افرا
چوبی سفید رنگ مایل به کرم،ریز بافت و درای تلألو صدفی خاصی است.این چوب نسبتاًسبک تا نیمه سنگین و نیمه سخت است.
کاربرد:ساخت اندامهای مصنوعی،ساخت مبلمان،روکش،تخته لایه،ساختمانهایچوبی،آلات موسیقی و لوازم تزئیناتی

 
طعم چوب نیز به دلیل مواد استخراجی در چوب است.این طعم در چوبهای تازه قطع
شده محسوس تر است که البته در چوب درون آن را بهتر میتوان تشخیص داد.طعم چوبهادر تعیین کاربرد آنها تأثیردارد.مثلاً چوب بستنی،قاشق چوبی یا حتی مدادکم و بیش با خواص چوب آشنا شدیم از این پس میخواهیم با انواعچوبها آشنابشویم:

چوب راش
این چوب به رنگ صورتی مایل به قهوه ای و دارای لکه های قهوه ای رنگ (پر مگس)است. این چوب ریز بافت،نیمه سخت و نیمه سنگین است . از بارزترین خصوصیات شاید بتوان به پره های چوبی در مقاطع طولی اشاره کرده که در مقطع شعاعی به پرمگس و در مقطع مماسی به دوک معروفند و این پره ها به صورت لکه های قرمز دیده میشود. چه بسا گاهی این پرمگس های زیبا عیب محصوب میشوند چرا که به عقیده نجاران این بخشهای چوب پس از رنگ کاری سیاه میشوند. گونه راش چوبی نیمه سنگین و دارای بافتی همگن و تقریبا مقاوم در برابر حشرات و قارچهاست. گرده بینه های درجه ۱ و ۲ راش در ایران بیشتر به مصرف کارخانجات روکش و تخته لایه می رسد و گرده بینه های درجه ۳ پس از تبدیل به الوار به بازار تهران (پل چوبی) روانه می شوند. بنا به اطلاعات بازار میزان تفاوت قیمت آن در ۶ ماهه نخست در بازار تهران بوده است. به دلیل بافت همگن و درجه سختی مناسب این چوب بیشترین تقاضا را برای خرید به منظور تهیه مبل در بازار دارد. همچنین به دلیل قابلیت آغشتگی با انواع محلولهای حفاظتی بیشترین گونه مصرفی در کارخانه های اشباع است. البته اخیرا گونه های خارجی راش از طریق آذربایجان وارد ایران شده است که بنا به ادعای مبل سازان و فرشندگان چوب کیفیت چوب راش ایرانی را ندارد ولی به دلیل ابعاد و رطوبت مناسب تخته ها میزان ضایعات کمتری، در امر فرآیند تولید دارد.

راش

_سفید مایلبه صورتی
_قابلیتتورق کم
_قابلیت خمش کم
_کار با آنآسان
_مقاومت در برابر قارچها کم
_کنده کاریو مبل سازی،روکش و تخته چند لا

بو و طعم چوب

بوی چوب ناشی از مواد استخراجی فرار در چوب است.در مواردی که چنین موادی وجود دارد،اکثراً، در دیواره سلولهای چوب درون ذخیره میشوند. با توجهبه اینکه این گونه مواد استخراجی معمولاً فرار هستند،از این رو چوب تازه قطع شدهدر ابتدامعطر است،اما به تدریج بوی خود را از دست میدهد.در چوبهای تازه قطع شده بوی چوب محسوس تر است. در بعضی موارد هم حملهقارچهای چوبخوار و باکتریها ممکن باعث تجزیه دیواره سلولی شده،ایجاد بو در چوب کنند.

نقش بو درتشخیص چوب

چوب سدرها و سروها بوی مطبوعی میدهد. چوب کاجها بوی رزین میدهد.چوب کاتالپابوی نفت میدهد.چوب تیک بوی چرم سوخته،سراتوپتانوس بوی کارامل میدهد.چوب یکی از گونه های افرا هنگامی که گرم و مرطوب است بوی مربای توت فرنگیمیدهد.ولی بعضی از چوبها بو ندارند و بو به مرور زمان کم میشود.

تأثیربوی چوب در کاربرد:

بعضی وقتها بو جزو محاسن آن حساب میشود.مثلاً چوب سدر اسپانیاییکه بوی مطبوعی دارد برای ساخت جعبه تزئینی و برخی سدرها و سروها برایساخت کمد لباس استفاده کنند.در صورتی که در مواردی مثل سبدسازی بو جزومعایب حساب میشود.

تأثیر بو در دوام طبیعی چوب

بعضی از چوبها دارای بوی مخصوصی هستند که حشرات چوبخوار را از خوددور میسازند به همین دلیل دوام طبیعی آنها زیادتر از چوبهای بی بو است.برای نمونه در شمال ایران اغلب کمدهای لباس را از چوبهای زربین میسازندزیرا این چوب دارای بوی مخصوصی است که باعث میشود حشرات به آن نزدیک نشوندالبته صرفاً بوی حشره گریز دلیل بر بادوام بودن آنها نیست.چون بعضی از چوبها بوندارند.
نقش رنگ در تشخیص چوب:
علی رغم تشابه زیادی که در ساختمان چوب برخی گونه ها وجود دارد،در بعضیموارد،رنگ چوب ممکن است در تشخیص ماکروسکپی چوب مورد استفاده قرار گیرد،برای مثال،درون چوبگردو از خاکستری تا قهوه ای مایل به سیاه،لیلکی از رنگصورتی مایل به قرمز،گلابی از رنگ زرد مایل به قرمز و شیشم آفریقایی از روی رنگسیاه چوب درون آنها به خوبی قابل تشخیص و شناسایی هستند،ولیباید توجهداشت که چوب بعضی گونه ها فاقد رنگ مشخصی هستند و یا اگر در معرض هوایآزاد قرار گیرندبه سرعت تغییر رنگ می دهند؛از این رو تشخیص و شناسایی ظاهری
کلیه چوبها از روی رنگ آنها امکانپذیر نیست.

گلدان زینتی ساخته شده از چوب آبنوس رنگ صورتی مایل به قرمز در چوب لیلکی

رنگ زرد مایل به قرمز در چوب گلابی رنگ سیاه در چوب شیشم آفریقایی

 
رنگ بعضی از چوبها ثابت است؛مثلاً برخی گونه های خانواده مرکبات دارای رنگ زردروشن ثابتی هستند و در خاتم کاری مورد استفاده قرار میگیرند؛در حالی که رنگبیشتر چوبها پس از مدتی که در معرض نور قرار میگیرند تغییر رنگ میدهند؛مانندچوب توت که دارای رنگ زرد نارنجی است،ولی پس از مدتی ابتدا به رنگ طلایی درمی آید وبعد در اثر تابش نور به رنگ حنایی درمیآید.

برای جلوگیری از تغییر رنگ چوب،میتوان ازموادی نظیر پلی استر برای مدتی رنگ را حفظ کردیا به وسیله رنگ های مصنوعی آنها را تغییر داد.تغییر رنگ همچنین با عملیات بخاردادن و یا رطوبت دادن امکانپذیر است؛برای مثال چوب بلوط هرگاه برای مدتینسبتاً طولانی در معرض باران و یا رطوبت قرار گیرد کاملاً سیاه رنگ میشود.

در مبلسازی به منظور دستیابی به رنگ مناسب و زیبا،چوب راش را بخار می دهند.
چوب گردو و عنبرسائل اگر در معرض بخار آب قرار گیرند،رنگ روشن برون چوبآنها به تیرگی رنگ چوب درون تغییر مییابد.
در مبل سازی هنگام ساختن مبلهای ارزان قیمت اغلب ممکن است چوبهای ارزان قیمت را با رنگ های مصنوعی به شکل چوبهای گران قیمت رنگ آمیزی کنند.
به رنگ این چوبها هم توجه کنید:

 
کنده کاری روی چوب شمشادترکیبی از رنگ تیره گردو و رنگ روشن افرا

نقش رنگ در زیبایی چوب:

رنگ طبیعی چوب تعداد زیادی از گونه ها بسیار زیباست و اکثراً کاربرد تزئینی و دکوراتیودارند.
شکل زیریک ظرف چوب است که با میوه های ساخته شده از چوب،تزئین شده و مجموعه ازرنگ های زیبای چندین گونه را نشان می دهد.
شکل زیر میز تحریری است که به سبک زیبایی ساخته و تزئین شده است.

 

این میز تحریر از چوب شیشم یا دالبرجیا ساخته شده است.درون چوب اغلب گونه های خانوادهشیشم دارای رنگهای متفاوتی از جمله:قهوه ای طلایی،قهوه ای شکلاتی،قهوه ای مایل به بنفش, نارنجی متمایل به لیمویی و غیره می باشد.به دلیل رنگ های متنوع غالباً درساخت مبلمان گران قیمت،پیانو و وسایل تزئینی تجملی مورد استفاده قرار میگیرند.

صندلی راحتی ساخته شده از چوب افرای فندقی
احساس می کنم
در هر کنار و گوشه این شوره زار یاس
چندین هزار جنگل شاداب
ناگهان
می روید از زمین.

نقش رنگ در دوام چوب
معمولاً،رنگ تیره نشان دهنده دوام زیاد چوب است.به طور کلی،رنگ چوب ناشی از وجودمواد شیمیایی،مانند تانن ها،رزین ها،روغنها،اسیدهای آلی،مواد رنگی و غیرهاست که غالباً در چوب درون و به نسبت کمتری در چوب برون ذخیره می شوند و به آنهامواد استخراجی می گویند.این گونه مواد در مقابل حمله قارچهای عمل پوسیدگی چوبو حشرات،مانند سم عمل کرده،از پوسیدن چوب جلوگیری می نمایند.وجود این گونهمواد شیمیایی در چوب گونه هایی مانند گردو،سکویا،سرو،سدر،ارس،بل وط و واقاقیا،سبب بادوام بودن آنها می شود.بر این اساس درون چوب این گونه چوبها و سایر گونه هایی مانند:کاجها بادوام تر از برون چوب آنها بوده و چوبهاییمانند صنوبرها،بیدها و نمدار کم دوام محسوب می شوند.

 
میز تحریر ساخته شده از چوب ماهاگونی مربوط به قرن هفدهم میلادی

رنگ سفید مایل به کرم در چوب کم دوام بید

لازم است یاد آوری شود که رنگ روشن چوب همیشه نمیتواند دلیل بر کم دوام بودن
چوب شود،زیرا گونه هایی مانند دارتالاب و بعضی از سدرها دارای رنگ روشنهستند؛در حالی که دوام طبیعی آنها زیاد است

 

رنگ قهوه ای روشن در چوب بادوام سدر

 

 
برون چوب:این قسمت از چوب بلافاصله بعد از لایه زاینده قرار دارد؛رنگ آن روشن و حاوی سلولهای زنده فعال است

درون چوب:بخش میانی تنه درخت به درون چوب معروف است.سلولهای این قسمت غیر فعال بوده،با تغییر تدریجی چوب برون تشکیل می شود.در اکثر گونه ها، رنگ آن تیره تراز برون چوب است و کار آن ذخیره کردن مواد استخراجی و تأمین مقاومت مکانیکیدرخت می باشد.

معمولاً چوبی که در معرض هوای آزاد قرار میگیرد،اغلب تیره رنگ میشود و این تغییررنگ غالباً در برون چوب پدید می آید.چنین تغییر رنگی منشاً شیمیایی داشته،در نتیجه اکسیده شدن ترکیبات معدنی موجود در چوب به وجود می آید.تغییر رنگ، ممکناست بلافاصله پس از قطع درخت در جنگل و یا بعد از تبدیل تنه به چوب آلات مورد نظر به وجود آید.مثلاً رنگ چوب توسکا پس از بریده شدن به سرعت از سفیدی به قرمزیو بعد به قهوه ای مایل به زرد تغییر می یابد و یا رنگ درون چوباقاقیا به سبز روشنتا قهوه ای تیره،تغییر میکند.

چناچه چوبهای با رنگ روشن در معرض نور خورشید،به ویژه در ارتفاعات قرار گیرندرنگ آنها به قهوه ای تبدیل میشود،در حالی که اگر در معرض باران و یا رطوبت زیادقرار گیرند،رنگ خاکستری تیره پیدا می کنند.

 
رنگ چوب در گونه آکاسیا
در برخی از چوبها،مواد رنگی ممکن است آنقدر زیاد باشد که بتوان آن را استخراجنمود و به عنوان رنگ مورد استفاده قرار داد.در گذشته و قبل از متداول شدن رنگ های مصنوعی،از بعضی چوبهای مخصوص،رنگ استخراج می شده است.

به علاوه،چوب بعضی از گونه ها ماننداقاقیا و تعدادی از گونه های مناطق استوایی دارای خاصیت فلورسنت هستند،بدین معنی که در اثر تابش نور ماورایبنفش،رنگی میشوند که در این حالت،چوب درون معمولاً به رنگ زرد براق و چوب برونبه رنگ سایه روشن در می آید.
ذخیره شدن بیش از حد مواد رنگی در چوب ممکن است موجب تقییر رنگ موضعی گرددتغییر رنگ ممکن است در اثر حمله قارچها،باکتریها و یا سایر عوامل خارجی دیگر پدید آید.
مثل شکل زیر.

 

 

 
اول از همه با خواص فیزیکی چوب شامل رنگ،بو و طعم چوب آشنا میشییم:
۱٫رنگ چوب
چوب گونه های مختلف دارای رنگ های طبیعی گوناگونی از سفید(در برون چوب اکثرگونه ها)تا زرد لیمویی(شمشاد)،کرم تا صورتی(راش)،خاکستری تا قهوه ای مایل به سیاه (گردو)و سیاه(آبنوس) و سایر رنگ های بینابین آنها می باشد.حتی در یک قطعه چوب ممکن است اختلاف رنگ وجود داشته باشد،مانند اختلاف رنگ درون چوب و برون چوب،چوب بهاره و چوب تابستانه،بافت پره های چوبی و بافتهای مجاور آن،اختلاف رنگ بیشتر در چوب درون وجود دارد.حال آنکه،چوب برون در اکثر گونه ها به رنگ سفید روشن است.

۱٫رنگ سفید مایل به کرم در چوب صنوبر
۲٫رنگ زرد لیمویی در چوب شمشاد
به طور کلی،رنگ چوب یکی از خصوصیات بارز در اکثر گونه های چوبی است، ولی تشریح آن باکلمات مشکل به نظر میرسد. معمولاًرنگ چوب با مشاهده ظاهر آن تشخیص داده میشود،بدین ترتیب که چوب مانند سایر اجسام در برابر روشنایی، بخشی طیفهای مرئی نور طبیعی را به خود جذب میکند و بقیه را منعکس می سازد و این نور منعکس شده روی بینایی اثر میگذارد و رنگ چوب مشخص میشود.به شکل های زیر توجه کنید.در این اشکال رنگ های گوناگون در مقاطع متفاوت چند گونه مختلف نشان داده شده است.

۳٫رنگ کرم تا صورتی در چوب راش
۴٫رنگ خاکستری تا قهوه ای تیره در چوب گردو
۵٫رنگ قهوه ای مایل به قرمز در چوب اوکالیپتوس

 

 

 

چوب در ساختمان کاربردهای فراوانیدارد.جدای از ساخت خانه هایی با سازه چوبی
میخواهیم درباره چوب در فضاهای داخلی و دکوراسیون بحث کنیم:

از قرن شانزدهم میلادی صنایع چوب به ۲ بخش ساختمانی و مبل سازی تفکیک شده است.مبل سازی از حالت ماسیوکاری به کلافکاری تبدیل شده و چند لاییها جایگزین صفحات توپر شدند.بعد صنعت تهیه روکش با صنایع چوبی اضافه شد. بعد از
آن هم برای متنوع کردن محصولات چوبی در مبل سازی کارهای استیل و کنده کاری
به وجود آمد.در نیمه دوم قرن نوزدهم،با اختراع ماشینهای عمومی صنایع چوب ،کارهای دستی به کارهای ماشینی تبدیل شد.اما تاکنون نیز کارهای دستی در دنیا از اهمیت خاصی برخوردار است.البته نباید تولید انبوه با ماشین را نادیده گرفت.زیرا افزایشمایحتاج عمومی بشر با توجه به رشد جمعیت ضرورت کار با ماشین را ایجاب کرده است.به طور عموم بیشتر مایحتاج ملزومات چوبی مسکونی و اداری در صنعت مبلسازی تأمین میشود.
برای ساخت هر نوع مصنوعات چوبی از جمله مبلمان مسکونی نیاز به دستگاه های مناسب و مواد اولیه مرغوب است.
کمی هم درباره خود درخت بدونیم خالی از لطف نیست:
اگر از درخت برش عرضی تهیه شود در محل برش خورده دایره های هم مرکزی
دیده میشود که نشان دهنده سن درخت است.رنگ این دایره ها از طرف درون(چوب بهاره)روشن و از طرف بیرون(چوب پاییزه)تیره است.پهنای این دایره ها نشانه وزن فضایی چوب.هم جنس بودن چوب و چگونگی آب و هوای سال رویش آن است.در برش عرضیتنه درخت سوراخهای ریز تارهای چوب نمایان است که از آن خوراک درخت از ریشه به سطح برگ میرسد.
درخت هایی که چوبشان در ساختمان مصرف میشوند ۲ دسته اند:
سوزنی برگ و پهن برگ
از برش عرضی درخت چنین میتوان پی برد:
چوب پوک بوده،جسم جامد آن کم از آب و هوایش زیاد است
چوب پاییزه توپر تر از چوب بهاره است.
درخت را بیشتر در فصل پاییز می برند که شیره آن کم است.در فصل بهار و آغاز
تابستان که شیره درخت زیاد است.قارچ ها وانگل ها به درخت بریده یورش میبرند
و به چوب آسیب میرسانند.پس از بریدن درخت بهترست پوست آن را نکنندتا انگل ها زیر پوست آن جا نگیرند و به چوب آسیب نرسانند.
تنه درخت پوست کنده را نباید در آفتاب گزاشت،زیرا یک پهلوی آن خشک شده جمع میشود و پهلوی دیگر آن ترک میخورد پس باید دور تا دور آن یکنواخت خشک شود.

مشخصات فنی رومالین

امروزه با توجه به حجم گسترده سرمایه گذاری در بخش ساختمان از جمله پروژه های انبوه سازی ، ایجاد مراکز توریستی سیاحتی و غیره ، اتخاذ تدابیر مقتضی جهت ارتقاء ارزش افزوده ، طراحی بهینه و تسریع در پیشرفت و تکمیل این پروژه ها مورد توجه و اهمیت کارفرما و مجریان این طرحها قرار گرفته است. لذا اهمیت بازگشت سریع سرمایه گذاری آنها را بر آن داشت تا گام موثری در این زمینه بردارند و همگام با متحول شدن صنعت ساختمان سازی ، تکنولوژی مناسبی در این راستا بکار گیرند.

لذا همگام با مطالعات و اقدامات مقتضی در بخش سازه این مهم را در بخش نازک کاری نیز عینیت داده و با در نظر گرفتن محدودیت امکانات اجرائی و عدم وجود مصالح متنوع و سریع الاجرا و با دوام در این بخش و همچنین استفاده مداوم و یکنواخت از محصولاتی نظیر رنگ کنیتکس و کاغذ دیواری ، سنگ و غیره ، لزوم استفاده از یک پوشش ساختمانی که علاوه بر سرعت اجرائی بسیار بالا ، استحکام ، کیفیت ، تنوع و زیبائی و توع آوری را نیز دارا باشد ، اجتناب ناپذیر می نمود.
رومالین پدیده جدید ساختمانی ، توانست انقلاب عظیمی در صنعت ساختمان بوجود آورده و علاوه بر مزایای مذکور دارای قابلیتهائی همچون : انعطاف پذیری ، عایق صوتی و حرارتی، ترمیم پذیری ، اجرای سریع و آسان ، قابلیت گرد زدائی و پایداری در برابر رطوبت و عوامل جوی نیز باشد. بنا براین رومالین با بهره گیری از تمامی ویژه گیهای بالا نظر مجریان و سازندگان طرحهای بزرگ ساختمانی را جلب نموده و را بازگشت سریع سرمایه را هموار و ارتقاء ارزش افزوده ساختمان را سبب می شود.
ذیلاً ویژه گیهای فنی و اقتصادی ، پوشش رومالین را به اختصار شرح می دهیم :
رومالین ( نمای داخلی )
رومالین نمای داخلی ، ترکیبی است از الیاف مصنوعی ، پالپها ، آراینده ها ، سنگها و رزینها که به عنوان پوشش رویه سطوح داخلی در ساختمانها بکار می رود که این ترکیب ، عاری از هرگونه ناخالصی و مواد شیمیائی مضر برای انسان و محیط زیست می باشد و شامل دو نوع مختلف کاربری و دکوراتیو با کابردهای مختلف ، با مشخصات زیر است :
رومالین کاربردی

بعنوان فن آوری جدیدی از آن در پروژه های مسکونی و اداری و همچنین در کاربری های درمانی و آموزشی و یا فضاهای عمومی استفاده می گردد.
صرفه جوئی در زمان و لذا بازگشت سریع سرمایه به دلیل سهولت و سرعت اجرائی بسیار بالای این پوشش و همچنین قابلیت چسبندگی پوشش رومالین در کلیه سطوح و قابلیت جایگزینی این پوشش بجای دو آیتم سفید کاری و نقاشی.
صرفه جوئی در هزینه و انرژی و زمان به جهت تدارک مصالح و نیز پرسنل پیمانکار
صرفه جوئی در هزینه و انرژی و زمان به جهت نظارت و کنترل اجرائی.
صرفه جوئی در هزینه حمل و نقل و انبارداری
صرفه جوئی در هزینه مرمت و نگهداری به جهت انعطاف پذیری و مقاومت کششی قابل ملاحظه رومالین در برابر ترکهای زیر کار ، حاصل از نشست اولیه ساختمان یا افت مصالح و همچنین به جهت پایداری قابل ملاحظه این پوشش در برابر رطوبت و عوامل آسیب زای دیگر
پابلیت گرد روبی با جارو برقی به دلیل خاصیت آنتی استاتیک و قابلیت تمیز کردن بر طبق دستور العمل و لذا بالا بودن عمر مفید این پوشش.
قابلیت ایجاد خاصیت شست و شو به جهت مصارف خاص (مانند فضا های مرطوب ، مصارف صنعتی)
عدم صرف هزینه های تعویض رنگ بطور متوسط در هر دوسال یکبار (بدلیل عمر متوسط پوشش رومالین تا ۸ الی ۱۰ سال)
صرفه جوئی در مصرف سوخت و انرژی در دراز مدت بدلیل پرت حرارتی بسیار کم و غیر قابل قیاس با پوششهای دیگر
ارزش افزوده مصالح مصرفی بدلیل خاصیت آکوستیک و جذب صوت و لذا مناسب جهت استفاده در محیطهای با آلودگی صوتی.
ارزش افزوده مصالح مصرفی به دلیل غیر قابل اشتعال بودن این پوشش در هنگام آتش سوزی.
صرفه اقتصادی استفاده بهینه از پوشش رومالین در ادغام با پنلهای پیش ساخته سبک به شرح ذیل است :
حذف اندود گچ و خاک و لذا برابری هزینه رومالین با هزینه گچ و خاک سفید کاری رنگ
حدود صرفه جوئی در کل زمان ساخت پروژه (بدلیل سرعت فوق العاده زیاد در سه مرحله سفت کاری ، نازک کاری و تاسیسات برقی)
حدود  صرفه جوئی در فولاد مصرفی ساختمان بدلیل تقلیل وزن سفت کاری ساختمان (سبک سازی وزن سازه) و لذا افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله.
بونداشتن رومالین در هنگام اجرا ، سادگی اجرا و نظافت محیط در هنگام اجرا.
ایجاد آرامش محیطی بدلیل تخلخل و بافت ویژه این پوشش و ملحوظ نمودن مبحث روانشناسی رنگها در طراحی معماری سازه.

رومالین دکوراتیو
به جهت ایجاد فضای دکوراتیو در طراحی داخلی ساختمانها و در پروژه هائی نظیر اماکن توریستی و فرهنگی مانند هتلها و کتابخانه ها ، رستورانها ، سالنهای اجتماعات ، آمفی تئاتر ها و سینماها ، مراکز تجاری و غیره بکار برده می شود که دارای مشخصات رومالین کاربردی (توضیحات بند الف) می باشد.
امروزه طراحان و آرشیتکت های موفق جهان در طراحی داخلی ساختمان و خلق آثاری بیاد ماندنی و جذاب پوششهای الیافی را بعنوان یکی از ابزارهای اصلی کار خود انتخاب نموده اند.
یک ویژه گی برجسته
یکی دیگر از ویژه گیهای برجسته و منحصر بفرد رومالین ، سطوح دارای بافت و غیر یکنواخت آن است که این محصول را از دیگر پوششهای ساختمانی متعارف مجزا ساخته و توانسته یکنواختی را از نگاه بیننده دور نموده و به محیط شادابی ، جذابیت و آرامش خاصی ببخشد. این مهم از موضوعات خاص علم ارگونومی (تاثیر عمامل محیطی بر روحیه و راندمان افراد استفاده کننده) می باشد، که این علم و موضوعات و آیتمهای وابسته به آن امروزه در سراسر جهان مورد توجه خاص شمار زیادی از معماران وطراحان برجسته قرار گرفته است.
با توجه به توضیحات فوق درمیابیم که رومالین هم از لحاظ کیفیت ، هم از لحاظ زیبائی و نوع آوری و هم از لحاظ اقتصادی کاملاً نسبت به محصولات مشابه صاحب برتری است و می توان از آن بعنوان یک پوشش عمده ساختمانی استفاده نمود. این پوشش اسختمانی اکنون در تمامی دنیا شناخته شده و در اروپا ، بخش مرکزی آمریکا و کشورهای اسکاندیناوی و کشورهای پیشرفته آسیا بصورت پوشش عمده در آمده است.
در ایران نیز شرکت رومالین از سال ۱۳۷۶ با موضوع اساسنامه تولید و فروش رومالین تاسیس و پس از ماهها تجربه و تحقیق مفتخر به ارائه محصولی مطمئن با خصوصیات فوق الذکر (تحت ضمانت و پوشش بیمه ایران و خدمات پس از فروش موفق) به متخصصین و دست اند کاران گردیده است. انتخاب رومالین بعنوان یکی از ۱۰ محصول برتر صنعت ساختمان (برگزیده از سوی اتحادیه صادر کنندگان محصولات ساختمانی و انجمن صنعت ساختمان کشور) پس از حضور موفق این محصول در نمایشگاه بین المللی تخصصی ساختمان سال ۱۳۷۷ آن را مورد توجه کارشناسان و متخصصین ساختمان قرارداده و با توجه به خصوصیات فوق العاده این محصول و نیز پس از سالها استفاده از این محصول ، اینک رومالین مورد استفاده روز افزون دست اندرکاران ساختمانی قرار گرفته است ، و در آینده ای نزدیک بخاطر ویژه گیهای فنی و اجرائی ، همچون دیگر کشورها جایگزینی مناسب برای بسیاری از روشهای پوشش سطوح در ساختمانهای مسکونی ، اداری، تجاری، اماکن عمومی ، هتلها و اماکن توریستی ، رستورانها ، استودیو های ضبط صدا و تصویر ، دکورها و سالنهای سینما ئی ، و غیره خواهد شد.
رومالین آخرین دستاورد و تکنولوژی در مبحث پوششهای ساختمانی می باشد. این محصول از پالپها ، الیاف مصنوعی ، آراینده‌های معدنی و غیره تشکیل شده و به منظور پوشش رویه و یا تزئین در ساختمانها بکار می رود. رومالین دارای قابلیتهای بسیار زیادی است که آن را از هر نظر در برابر انواع پوششهای دیوار و سقف ، از قبیل کاغذ دیواری ، رنگ ، کنیتکس ، گرانول و غیره صاحب برتری نموده و امکان رقابت را از آنها سلب میکند.
تنوع بسیار زیاد در رنگ
امکان انتخاب و سفارش رنگ دلخواه علاوه بر طرحهای موجود
قابلیت شستشو
قابلیت چسبندگی به کلیه سطوح
در حالت عادی می دانیم که این مراحل برای پوشش ساختمانی باید طی شود:
آجر ، گچ و خاک ، سفید کاری ، رنگ
و عمدتاً در مناطق مرطوب به صورت زیر است :
آجر ، سیمان آستر ، رویه ، کنیتکس
با استفاده از رومالین ، در هر دو حالت فوق ، مراحلی که با رنگ قرمز مشخص شده‌اند حذف و رومالین جایگزین آنها می شود.
آنتی استاتیک و دافع گرد و غبار
عایق حرارت و صوت
پایداری بیشتر در برابر رطوبت ، در مقایسه با رنگها و پوششهای دیگر
سرعت اجرای بسیار بالا
رومالین از نظر اجرا دارای سرعت بسیار بالائی می باشد . برای مثال : در مقایسه با رنگ سرعت اجرای آن ۶ برابر بیشتر و در صورتی که اجرای رومالین قبل از مرحله سفید کاری باشد ، این سرعت به بیش از ۹ برابر می رسد.
عیوب زیر کار را می پوشاند
می دانیم که دیوارهای گچی در اثر مرور زمان دچار ترک خوردگی و یا پوسته شدن خواهند شد. با اجرای رومالین بر روی گچ ، معایب آن پنهان شده و رومالین نیز لطمه‌ای نمی بیند.
قابلیت ترمیم
در صورت وارد شدن ضربه و آسیب دیدگی ، محل آسیب دیده براحتی ترمیم می گردد.
بدون بو و مسمومیت
ضد احتراق
اجرای بسیار آسان در مقایسه با اجرای پوششهای دیگر
رومالین ، با توجه به مشخصات فوق ، از نظر کیفیت ، زیبائی و اقتصادی کاملاً نسبت به محصولات مشابه صاحب برتری و امتیاز می باشد . می توان آنرا بعنوان بهترین پوشش ساختمانی جهت اجرا در دیوارها و سقفهای ساختمانهای مسکونی ، هتلها ، اماکن عمومی ، رستورانها ، بیمارستانها ، استودیوهای ضبط صدا و تصویر ، دکورهای سینمائی ، سالنهای سینما ، فروشگاه‌ها ، ورزشگاه‌ها ، ادارات و غیره استفاده نمود.

تعریف تخته فیبر: تخته فیبر از فیبرها(عناصر کشیده و باریک چوبی یا سایر الیاف غیر چوبی) که به صورت خمیر در آمده اند و از طریق فشردن، تداخل و اتصال بین الیاف (لیگنین چوب) یا با افزودن چسبهای مصنوعی به دست می آید

انواع تخته فیبر از لحاظ فرایند تولید: تخته فیبر از لحاظ تولید به دو دسته فیبر(S1S)و(S2S) تقسیم بندی می شود.تخته فیبر S1S دارای یک روی صاف می باشد.تخته فیبر S2S دارای دو رویه صاف می باشد

موارد مصرف تخته فیبر

محصولات بیرونی: مانند تخته پوششی که به علت عایق بودن در برابر رطوبت در قسمتهای بیرونی ساختمان استفاده می شود

محصولات درونی: شامل تخته های ساختمانی، تخته آجری سقف،تخته صدا گیر

محصولات صنعتی: شامل تخته های مخصوص ساخت خانه های پیش ساخته اتومبیل سازی و صنایع مبلمان

 

 

سبک ژاکوبی : ژاکوبی یک سبک مبلمان انگلیسی است که در فاصله سالهای ۱۶۰۳و تا ۱۶۸۸ شکل گرفته است. صندلی بلوطی با پشتی بلند و با پایه های کنده کاری شده ظریف و تشکچه با پوشش مخمل اسپانیایی معرفه کلیه تناسبها و خطوط این نوع مبلمان است. از تشکچه نرم مبلمان ژاکوبی اولیه مبلمان با پوشش پارچه ای سبک استوارت پدید آمد. در این سبک شکوه سبک ظرافت فوق العاده کار نتیجه پیشرفتهای درود گری به وسیله گیرینلیگ گیبنر و مدرسه ای بود که وسیله وی تاسیس شده است.
سبک ملکه آن ۱۷۰۲_ ۱۷۱۴
در سبک ملکه آن مبلمان خانگی از مشخصات و خصوصیات کنده کاری که معرف سبک گذشته بود فاصله گرفت . این سبک اولین مبلمان انگلیس بوده که در آن ترکیب توام زیبایی و راحتی مطرح بوده. دسته های صندلی و پشتی آن مناسب با بدن انحنا داده شده است. پایه های پنجه شیری و خطوط منحنی و نیز گوشه های گرد شده در این سبک داخل گردیده است.
سبک جرج هپل وایت _ ۱۷۸۶
هپل وایت یک کابینت ساز با دید علمی بود که کارهای خود را ابتدا به سبک آدام ساخت بعدها صندلی با پشت بیضوی و سبک آدام را اصلاح نمود . این صندلی جدید با طرح شاخه گندمی و دکوراسیون شیک و سبک طرحهای زیبا و فوق العاده متقارن وی بود. هپل وایت معتقد بود که زیبایی خط در انحنای آن است بنابر این از خط مستقیم پرهیز مینمود.
سبک توماس شراتن _ ۱۷۵۱_۱۸۰۶
شراتن یکی از مهمترین طراحان مبلمان در نیمه دوم قرن ۱۸ محسوب می گردد. با این که یک مبل ساز بود احتمالاً هرگز یکی از مبلهای خود را نساخت. بیشتر صندلی ها ظاهری با ظرافت زنانه داشتن ولی به علت دانش مبل سازی وی همه آنها استحکام قابل ملاحظه ای داشتند.
مبل فرانسوی دوره لویی
مبل فرانسوی دوره لویی۱۷۷۴ الی ۱۷۱۵ شاخص مبل دوره لویی کنده کاریها و خطوط متقارن و پیچیده ای بود. آندر شارل بول که یک هنرمند جهانی در حرفه درود گری محسوب میگردد سبکی با دکوراسیون گران قیمت ابداء کرد مبلمان این دوره سنگین و حجیم بود.
سبک چیپندل ۱۷۸۹_۱۷۱۸
توماس چیپندل در فاصله ۱۷۵۰_۱۷۷۵ سر آمد کابینت سازی لندن بود با ورود ماهاگونی به حرفه درود گری چیپندل مبادرت به طراحی نمود که که با این چوب جدید مطابقت داشت وی در کار خود منحصراًبه کنده کاریهای ظریف تکیه کرد از منبت کاری پرهیز نمود. پایه های کروی و پنجه های موجود در طراحی های اولیه چیپندل در طرهای بعدی کنار گذاشته شد در عوض پایه راست در کارهای یعدی استفاده شد.
سبک رابرت آدام ۱۷۹۲_ ۱۷۲۸
رابرت آدام معمار تعداد زیادی از قصرها و خانه های پر شکوه لندن است. در سبک وی نفوذ گنجینه هایی را که در بمبئی و هرکولونوم حفاری گردید منعکس است. صندلی های آدام تنوع فوق العاده داشته است.
سبک دانکن فایف ۱۸۷۴_۱۷۶۷
دانکن در اسکاتلند به دنیا آمد اولین مبلمان مشهور در آمریکا گردید. در کارهای اولیه وی نفوذ سبکهای آدام و شراتون منعکس گردید. در طرحهای فایف تعادل و استقامت ساختمانی جنبه ای اقتصادی نیز پیش بینی شده است. مشخصات بارز طرحهای وی عبارتند از :
استفاده از چنگ به عنوان پشتی، کنده کاریهای تو رفته و بر آمده در روی پایه ها و دسته ها، پایه های پنجه ای برنجی و کنده کاریهای برگی، یک تکه بارز از سبک وی را میتوان انحنا روبه خارج پایه ها و صندلیها و میزها دانست.

پارچه کرباسی : پارچه ای است نازک و به رنگ سفید که از جنس پنبه است. این پارچه به سه صورت، بافت متراکم، بافت متوسط و بافت باز تقسیم می شود. از این پارچه برای پوشش زیرین یا پشت مبلها و صندلیها که از دید مستقسم خارج است استفاده می شود. این پارچه ها به وسیله سوزنهای دوخت یا میخهای بنفش به کلاف مبل یا صندلی محکم می شود

پارچه آستر: پارچه هایی هستند که مابین پارچه های رویه و قسمت فنرریزی و یا پنبه و اسفنج ریزهای کف یا پشتی مبلها و صندلی ها به کار می رود. این پارچه برای جلو گیری از تماس مستقیم پارچه های رویه با قسمتهای زیری و در نتیجه دوام پارچه های رویی می شود.پارچه های آستری نسبت به پارچه های رویی ارزش کمتری دارند و می توان از انواع پارچه ها برای این کار استفاده نمود. به جای این پارچه ها از گونیهای نخی و پلاستیکی هم استفاده کرد.

پارچه رومبلی(رویه) : پارچه های مورد مصرف در این زمینه می تواند دارای انواع متفاوتی باشد که مرغوب ترین آنها پارچه های ابریشمی و مخملی اعلا است که از این پارچه ها برای رویه مبلهای لوکس و صندلیهای درجه یک استفاده می شود.پارچه ترکمنی، پارچه مخمل کوبیده آمریکا، پارچه طرح ایتالیا، پارچه های سکه ای و نمونه های دیگر این پارچه ها هستند

چرم
چرم برای پوشش رویی مبلهای نشیمن، پوشش کف و صندلی و غیره به کار می رود

چرمهای طبیعی: این چرمها را می توان از پوست گاو، گوساله، اسب، بز، از طریق دباغی کردن به دست آورد. چرم های طبیعی مورد مصرف در صنایع چوب اغلب از نوع چرم گاوی است .ورقه رویی که قسمت مرغوب چرم است و نمایش طبیعی چرم را دارد بدون سوراخ، خراش، تغییر و اصلاح ندارد. این قسمت به عنوان چرم درجه یک و عالی برای روکش مبلهای لوکس و گران قیمت استفاده می شود . قسمتهای زیرین چرم که اشبالت نامیده می شود، به عنوان چرم درجه ۲و۳و ارزانتر از ورقه رویی چرم به بازار عرضه عرضه می شود. چرم هایی که به مصارف رویه می رسند می توان لایه ای از رنگ پوشاند که در این صورت باعث شفافیت و زیبایی بیشتر چرم خواهد شد.نوع دیگری از چرم طبیعی تیماج نام دارد. تیماج را از پوست بز تهییه می کنند و جنس عالی آن که از نوع پوست بز آفریقایی تهییه می شود.چرم گوسفند هم جزء چرمهای طبیعی است که در صنایع چوب کمتر مورد استفاده قرار می گیرد

چرم مصنویی: مواد تشکیل دهنده این چرمها ممکن است ضایعات چرمهای طبیعی و یا مواد شیمیا یی باشد. این چرمها به عنوان پوشش انواع مبل، پوشش کف و انواع صندلی و غیره می توان از آن استفاده کرد. چرم مصنویی به دو صورت، چرم ساده و چرم چروک در بازار یافت می شود که نوع چروک آن برای انواع مبلهای لوکس استفاده می شود.برای جلوگیری از خشک شدن چرمها باید هر مدت یک دفعه آنها را روغن(واکس) زد. مورد مصرف چرمهای مصنوعی، جاهایی است که امکان شستشوی آن وجود دارد .

پارچه های آمپر مابل: پارچه های کائوچویی هستند که به صورت مصنوعی و در ترکیب با رزینها و مواد آستری مختلف برای ساخت انواع مبلمان، آستری کاری ، بارانیو غیره به کار می رود. این نوع پارچه ها جانشین خوبی برای چرم شده است که در ساخت محصولاتی مانند مبلمان، جلد کتاب به کار می رود

چتایی : الیاف گیاهی خوش بافتی دارد و برای ساخت انواع گونی، پارچه های زیر سازی مبل، ریسمان ، نیز به کار می رود

 

 

 

تخته فیبر سخت(HDF): در سال ۱۹۶۲ اولین کارخانه تولید اچ.پی.ال در شهر لورل تاسیس شد که این واحد در حال حاضر بزرگترین کارخانه تولید کننده اچ پی .ال در دنیا به شمار می رود دو نوع از این تخته ها عبارتند از:

روکوب گونیایی: این صفحات دارای رنگهای مختلفی مانند: مرمری روشن و تیره هستند و گاهی رنگ آنها را به صورت موج چوب در می آورند. این صفحات قابل شستشو با آب سرد و گرم است وبرای پوشش دیوار ها به کار می رود

روکوب مربعی: گاهی صفحات روکوب را به شکل (مربع یا مستطیل ) در می آورند و برای پوشش کف آشپزخانه، حمام، و سرویسها استفاده می شود

کفپوشهای hdf

لایه این پارکتها به صورت زیر است
۱_ سطح خارجی از لمینت سخت و مقاوم
۲_ ورق فلم طرح چوب
۳_ فیبر ضد رطوبت H.D.F
۴_ سیستم اتصال تاپ لاک(TOP LOOK )
۵_ ورق ملامین ضر رطوبت
ابعاد این کفپوش توسط شرکت های مختلف متفاوت است

 

 

فرمیکا با اسم اختصاری HPL که مخفف HIGH PRESSUS LAMINATE می باشد یک کلمه اسپانیایی و معرف ورقه ای است مرکب که از چندین لایه ساخته شده از الیاف (مثل کاغذ)آغشته به رزین های عمل کننده در گرما (گرما سخت)که تحت تاثیر حرارت و فشار ۵ مگا پاسگال به هم چسبیده باشد. یک یا دو سطح فرمیکامی تواند از ورقه های رینگی یا تزیینی آغشته به رزین ملامین پوشیده شود .در ایران به تولید ورقه های فرمیکای ضد حرارت و رطوبت پرداخته می شود و در حال حاضر از کشورهایی نظیر هند، ترکیه، سوریه،… نیز وارد می شود.
مواد اولیه معمولی جهت ساخت فرمیکا یا HPL عبارتند از: کاغذ کرافتک، کاغذ دکورتیو ، رزین فنلیک ، و رزین ملامین می باشد خصوصیت روکش فرمیکا

مقاومت های رطوبتی :مقاوم در برابر آب و بخار بدون ترک خوردگی و ورقه ورقه شدن . جذب رطوبت در حال غوطه وری در آب کمتر از ۶درصد و افزایش ضخامت ناشی از جذب آب آن کمتر از ۱۰درصد می باشد

مقاومت حرارتی: تحمل دمای خشک و شوک حرارتی تا ۱۸۰درجه سانتیگراد. مقاومت در برابر حرارت سیگار بدون باقی ماندن اثر آن . تغییرات ابعادی در دمای بالا کمتر از ۳درصد می باشد

سایر مقاومت ها : به دلیل استفاده از چسب رزین فنو لیک در تولید فرمیکا در مقابل جریان الکتریسیته مقاوم بوده به دلیل استفاده از جسب رزین ملامین در سطح لایه باعث مقاومت رویه در برابر اسیدهای ضعیف شده است

 

 

 

تخته فیبر نیمه سخت(MDF): ام.دی.اف برای اولین بار در در سال ۱۹۶۵ در امریکا ساخته شد هم اکنون به نام تخته بارابورد به بزار عرضه می شود .ام.دی.اف دارای بافتی بسیار متراکم می باشد . روکشهایی از چوب و مصنوعات روکشی بر روی این محصول چسبانده می شود مانند: روکش آلدر، روکش فرمیکا که نوع فرمیکا مقاوم نسبت به آب می باشد. نوع الدر آن نسبت به آب و سایر عوامل مقاوم نمی باشد

تخته فیبر سخت: در سال ۱۹۲۶ اولین کارخانه تولید اچ.پی.ال در شهر لورل تاسیس شد که این واحد در حال حاضر بزرگترین کارخانه تولید کننده اچ پی .ال در دنیا به شمار می رود دو نوع از این تخته ها عبارتند از:

روکوب گونیایی: این صفحات دارای رنگهای مختلفی مانند: مرمری روشن و تیره هستند و گاهی رنگ آنها را به صورت موج چوب در می آورند. این صفحات قابل شستشو با آب سرد و گرم است وبرای پوشش دیوار ها به کار می رود

روکوب مربعی: گاهی صفحات روکوب را به شکل (مربع یا مستطیل ) در می آورند و برای پوشش کف آشپزخانه، حمام، و سرویسها استفاده می شود

بر گرفته از

تخته فیبر نیمه سخت (MDF):
ام. دی. اف برای اولین بار در در سال ۱۹۶۵ در امریکا ساخته شد هم اکنون به نام تخته بارابورد به بازار عرضه می شود. ام. دی. اف دارای بافتی بسیار متراکم می باشد. روکشهایی از چوب و مصنوعات روکشی بر روی این محصول چسبانده می شود مانند: روکش آلدر، روکش فرمیکا که نوع فرمیکا مقاوم نسبت به آب می باشد.

نوع الدر آن نسبت به آب و سایر عوامل مقاوم نمی باشد . تخته فیبر سخت: در سال ۱۹۲۶ اولین کارخانه تولید اچ. پی. ال در شهر لورل تاسیس شد که این واحد در حال حاضر بزرگترین کارخانه تولید کننده اچ پی. ال در دنیا به شمار می رود دو نوع از این تخته ها عبارتند از:

روکوب گونیایی: این صفحات دارای رنگهای مختلفی مانند: مرمری روشن و تیره هستند و گاهی رنگ آنها را به صورت موج چوب در می آورند. این صفحات قابل شستشو با آب سرد و گرم است و برای پوشش دیوار ها به کار می رود

روکوب مربعی: گاهی صفحات روکوب را به شکل (مربع یا مستطیل ) در می آورند و برای پوشش کف آشپزخانه، حمام، و سرویسها استفاده می شود.

—————————————————–

H P L

فرمیکا با اسم اختصاری HPL که مخفف HIGH PRESSUS LAMINATE می باشد یک کلمهاسپانیایی و معرف ورقه ای است مرکب که از چندین لایه ساخته شده از الیاف (مثلکاغذ)آغشته به رزین های عمل کننده در گرما (گرما سخت) که تحت تأثیر حرارت و فشار ۵مگا پاسگال به هم چسبیده باشد. یک یا دو سطح فرمیکامی تواند از ورقه های رینگی یا تزیینی آغشته به رزین ملامین پوشیده شود. در ایران به تولید ورقه های فرمیکای ضد حرارت و رطوبت پرداخته می شود و در حال حاضر از کشورهایی نظیر هند، ترکیه، سوریه،… نیز وارد می شود. مواد اولیه معمولی جهت ساخت فرمیکا یا HPL عبارتند از: کاغذ کرافتک، کاغذ دکورتیو، رزین فنلیک، و رزین ملامین می باشد.

خصوصیت روکش فرمیکا :

مقاومت های رطوبتی :مقاوم در برابر آب و بخار بدون ترک خوردگی و ورقه ورقه شدن. جذب رطوبت در حال غوطه وری در آب کمتر از ۶درصد و افزایش ضخامت ناشی از جذب آب آن کمتر از ۱۰درصد می باشد.

مقاومت حرارتی : تحمل دمای خشک و شوک حرارتی تا ۱۸۰ درجه سانتیگراد. مقاومت در برابر حرارت سیگار بدون باقی ماندن اثر آن. تغییرات ابعادی در دمای بالا کمتر از ۳درصد می باشد.

سایر مقاومت ها : به دلیل استفاده از چسب رزین فنو لیک در تولید فرمیکا در مقابل جریان الکتریسیته مقاوم بوده به دلیل استفاده از جسب رزین ملامین در سطح لایه باعث مقاومت رویه در برابر اسیدهای ضعیف شده است.

———————————————

H D F

تخته فیبر سخت: در سال ۱۹۶۲ اولین کارخانه تولید اچ. پی. ال در شهر لورل تاسیس شد که این واحد در حال حاضر بزرگترین کارخانه تولید کننده اچ پی. ال در دنیا به شمار می رود دو نوع از این تخته ها عبارتند از:

روکوب گونیایی : این صفحات دارای رنگهای مختلفی مانند: مرمری روشن و تیره هستند و گاهی رنگ آنها را به صورت موج چوب در می آورند. این صفحات قابل شستشو با آب سرد و گرم است وبرای پوشش دیوار ها به کار می رود.

روکوب مربعی: گاهی صفحات روکوب را به شکل (مربع یا مستطیل ) در می آورند و برای پوشش کف آشپزخانه، حمام، و سرویسها استفاده می شود.

کفپوشهای h d f

لایه این پارکتها به صورت زیر است

-۱ سطح خارجی از لمینت سخت و مقاوم -۲ ورق فلم طرح چوب -۳ فیبر ضد رطوبت H. D. F

-۴ سیستم اتصال تاپ لاک -۵ (TOP LOOK ) ورق ملامین ضر رطوبت

ابعاد این کفپوش توسط شرکت های مختلف متفاوت است.

——————————————–

پانلهای معدنی

پانلهای چوب و سیمان( CEMENT BOARD (C. B

پانلهای چوب و گچ (GYPSUM FIBER BORD (G. F. B

پانل های چوب و سیمان (C. B) : سابقه تولید صفحات چوب و سیمان به سال ۱۹۱۴ می رسد که در اتریش نوعی پانل فشرده چوبی که در ساخت آن از کربنات منیزیم به عنوان عامل اتصال دهنده به کار رفته بود تولید گردید. در سال ۱۹۸۲ برای تولید این پانلها از سیمان پرتلند استفادهشده و در سالهای پس از آن از گچ به عنوان اتصال دهنده استفاده گردید. واحد هایتولید کننده پانل های چوب و سیمان در ایالات متحده از سال ۱۹۴۰شروع به کار نمود. در این فرایند می توان از الیاف دیگری مانند: ماسی، شن، پرلیت، را نیز می توان مورد استفاده قرار داد. از فرایند جدید در تولید این تخته می توان تزریق دی اکسید کربن به داخل آن که منجر به افزایش مقاومت آن می شود نام برد.

موارد مصرف پانلهای چوب و سیمان (C. B): این پانلها در ساختمان به ویژه در پوششهای داخلیسقف و و دیوار ها و نمای خارجی ساختمان کاربرد گسترده ای دارد.

پانلهای چوب و گچ (G. F. B ) : پانلهای گچی از ترکیب ذرات چوب و گچ های مصنوعی که خود ازمحصولات جانبی فرآیندهای تولید کود های مصنوعی می باشند به دست می آید. هزینه تولیداین تخته ها به دلیل استفاده از این مواد پایین بوده. ارزش صفحات گچی تقویت شدهحدوداً نصف قیمت تخته خرده چوب ساخته شده با رزین اوره فرمالدیید است بدین ترتیب این فرآورده دارای قدرت رقابت بالایی می باشد.

موارد مصرف پانلهای چوب و گچ (G. F. B) : از صفحات چوب و گچ در داخل ساختمان به عنوان پوشش کف، پوشش داخلی دیوار ها، دیوارهای جدا کننده(پارتیشن)و غیره استفاده می شود.

پانهای چوب و لاستیک : در این فرآیند که از الیاف چوب و تایر فرسوده و رزین استفاده می شود، با تغییر درصد مواد اولیه،تخته هایی به دست می آید که ویژگیهای متعددی در برابر رطوبت، کشش و ضربه از خود نشان می دهد سالانه ۲۴۰ملیون تایر در ایالات متحده فرسوده می شود که این تعداد تایر فرسوده یک مشکل زیست محیطی جدی محسوب می شود که با این فن آوری تا حدودی از مشکلات مربوط به آن کاسته شده است
پ

باتوجه به اهمیت شناخت ویژگی های چوب و درختان در معماری ،در این فایل به معرفی و تشریح آن میپردازیم:
۱-چوبهای پهن برگ:

 

 

علامت شناسایی و خصوصیات

نوع چوب

بلوط:چوب جوان واضح( غیر قابل استفاده، الیاف خشن و طویل. بسیار با دوام ، کم کار می کند سخت، سفت و الاستیک،رنگ مایل به زردی که بعدها قهوه ای می شود.

 

جنگلی قرمز:تقریباً محکم،کمی الاستیک،در آب و هوای متغیردارای استقامت کم، زیاد کارمیکند،رنگ آن زرد تا قهوه ای مایل به قرمزی است

سخت، الاستیک، سفت، سنگین کارکردن باآن مشکل، برنگ تقریباً سفید تا مایل به زردی است
ملج(نارون) :چوب جوان واضح دیده میشود، سخت،سفت،الیاف بلند،الاستیک،زیاد کارمی کند و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است.

 

چوب گردو:مغز چوب قهوه ای، چوب جوان روشن، با آن خوب کار می شود، باسانی آستری خورده ورنگ می شود.

افرا:دارای خلل و فرج ظیف،گاهی اوقات درچوب امواج زیبائی دیده میشود برنگ زرد مایل به سفیدی،خوب رنگ میشود.
سپیدار:خلل وفرج دار، نرم،فقط در جای گرم دوام دارد،در خیلی موارد کار کردن با آن مشکل است،برنگ سفید می باشد

 

زیر فون :الیاف ظریف، اکثراً دارای امواج زیبا، سفت در جاهای خشک دوام دارد، برنگ سفید مایل به زردی .

 

زبان گنجشک :چوب جوان واضح، بسیار سفت والاستیک، با آن خوب کار میشود ، رنگ آن ابتدا روشن است و بعد از مدتی برنگ زرد مایل به قهوه ای در می آید.

 

چوب گیلاس:چوب جوان واضح، چوب پیر به رنگ قهوه ای مایل به قرمزی،امواج پررنگ و کار کردن با آن آسان است.

 

چوب گلابی:نیمه سخت. بدون موج و علامت مخصوص، به رنگ قرمز مایل به قهوه ای است.

 

ماهاگونی:چوب پیر برنگ قهوه ای مایل به قرمزی چوب جوان برنگ قرمز، بدون علامت مخصوص،کم کار میکند.

 

لیمبا:چوب پیزکم وتیره رنگ، چوب جوان زیاد و به رنگ زرد زیتونی، به آسانی روی آن کار می شود.

 

تیک :چوب پیر به رنگ قهوه ای تیره، چوب جوان روشن تر، در هوای آزاد بسیار دوام دارد، کار کردن با آن مشکل است.

 

۲- چوب های سوزنی برگ:
قاعدتاً چوب های سوزنی برگ بیشتر به صورت تو پر مورد استفاده قرار می گیرد البته از چند نوع آن به صورت روکش نیز استفاده می شود
موارد مصرف:
۱-از چوب توپر سرو:در نجاری های ساختمانی مانند درهای گارارژ ،درهای خارجی بنا-پنجره ها،کرکره ،کفسازی،درهای داخلی بنا،پله سازی از روکش آن برای مبل سازی (آشپزخانه)وسه لایه سازی
۲- چوب تپر کاج قرمرز:در ساختمان (درهای داخلی-کفسازی-زهوارهای پای دیوار-قالب زنی برای بتون ریزی)مبل سازی(قفسه های ساده جعبه سازی و چوب های وسط کار)
۳-از چوب توپر سرو:در نجاری های ساختمان (درهای خارجی و داخلی- از روکش آن برای دیوار سازیو مبل سازی قفسه هاس داخل راهرو)
۴- از چوب توپر کاج آمریکایی:برای نجاری های ساختمانی (درهای گاراژ-درهای خارجی پنجره ها-کرکره پشت پنجره ها و غیره )
سوزنی برگ ها

 

علامت شناسائی و خصوصیات
نوع چوب
سرو:چوب پیر واضح، امواج پر رنگ، پر صمغ، کمی الاستیک، در آب و هوای متغییر مقاومت دارد.

 

 

کاج قرمز:حلقه های سالیانه واضح، کم صمغ، نرم، در آب و هوای متغییر کم دوام است.
کاج ( کاج سفید با کاج اصیل):مانند مشخصات کاج قرمز، با صمغ کمتر از آن.

 

 

سرو سهی:چوب جوان واضح، امواج پر رنگ ، سخت، سفت، پر صمغ در آب و هوای متغییر با دوام دارای کره های زیاد.

 

 

کاج آمریکائی:خیلی سخت ، بسیار پر صمغ، در آب و هوای متغییر بسیار با دوام ، تقریباً بدون کره، کم کار میکند .

 

 

3 thoughts on “انواع چوب در مبل سازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.